0(212) 287 86 06 info@abakariyer.com

Kariyerinizi Planlayın, Geleceğinize Yön Verin!

Eğitim hayatımızın resmi olarak bitişiyle hayatımıza giren kariyer kelimesini planlı karşılamamız gerekmektedir, çünkü İyi Bir Kariyer Planlaması, İyi Bir Gelecek Demektir !

Kariyer Nedir?

Diplomasını eline alan her gencin karşılaştığı ve asla tanımlayamadığı hatta bazen kabusa dönüşen ama profesyonel hayatta rol oynayabilmek için yapılması zorunlu olan kariyer ve kariyer planlaması nedir? Bugün bunları anlatacağız.

Kariyer, eğitimini aldığınız veya uzmanlaşmak istediğiniz bir sektördeki gelişim sürecini anlatan bir olgudur. Genelde üniversitelerde seçtiğiniz bölüm, aldığınız eğitimler, yaptığınız projeler veya yazdığınız tezlerden başlayıp emeklilik hayatına adım atana kadar sizin yükselmenizi ve söz sahibi olmanızı sağlar. Kariyer sahibi olmanın belirli bir standartı olmamakla birlikte sizin çizeceğiniz stratejik yöntemlerle şekilde değiştirebilir.

Kariyer Sahibi Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Sadece kariyer planı yaparken değil aynı zamanda hayatınızı şekillendireceğiniz her konuda ilk adımınız kendinizi tanımak olmalı. Meslek seçimleri insanların kişiliklerini anlattığı kadar geleceğine de yön vermektedir. Meslek seçimi eğitim hayatınız boyunca kendinizi keşfetmekle başlar. Sayısal ya da sözel becerileriniz, iletişim becerileriniz, görsel veya işitsel becerileriniz gibi sizi siz yapan adımlarda kendinizi bulmalısınız. Kendi yeteneğinizi keşfettikten ve bu alanda ilerlemeye karar verdikten sonra lisans eğitimlerinizi bu alanda alıp, akademik eğitimlerinizi tamamladıktan sonra kariyerinizin ilk adımı olan staj veya yeterlilik sınavlarına gelmiş bulunuyorsunuz. Profesyonel olarak iş hayatına attığınız ilk adım olan staj, edindiğiniz teknik bilgileri pratiğe dökerek size yavaş bir iş hayatı geçişi sunar. Kariyerinize staj yaptığınız alanda veya stajdan aldığınız referanslar ile farklı firmalara iş başvurusu yapma sürecine girmiş bulunuyorsunuz. Bu da sizin aslında kariyerinizin başlangıcı anlamına gelmektedir. Peki daha sonrasında nasıl ilerlemelisiniz? Gelin beraber kariyer planlaması yapalım.

Kariyer Planlaması Nasıl Yapılmalı?

Aba Kariyer ve Aba psikoloji sizin için 5 adımda kariyer planlamanızı özetliyor.

  1. Kendini Tanıma/Keşfetme: Biz Aba Psikoloji olarak kariyerini emin adımlarla yükseltmek isteyen her bireyin yanında olmak ve destek olmak için buradayız. Sizin kişisel becerilerinizi ve profesyonel olarak yapacağınız en uygun mesleği keşfedebilmek için beraber bir yolculuğa çıkıyoruz. Aba Psikoloji ve Kariyer Danışmanları olarak kendinizi keşfetmenizi sağlıyoruz.
  2. Size Sunulan Meslekleri Değerlendirme: Size özel olarak yapılan bu test sonucunda başarılı olabileceğiniz meslekler size sunulur ve tanıtılır. Hangi alanda ilerlemek istediğinize karar vermek için geleceğin meslekleri ve fırsatları sizin için araştırılır.
  3. Sektör Değerlendirmesi: Meslek tanıtımları, sektörde tutunabilirliği, öncü firmaların pazar payları gibi geleceğe yönelik bir yol haritası çizilir. Size gelecek sağlayan sektörün detaylı araştırmaları yapılır.
  4. Size Uygun Olan Mesleğe Karar Verme: Size uygun olabilecek mesleklerin sektörlerini de inceledikten sonra uygunluk durumuna göre kararlar verilmeye başlanır. Sizin mutlu edecek mi? Pozisyonunuzun ilerleyen yıllarda alacağı şekil sizin için uygun olacak mı? gibi sorularında cevaplarını alarak elediğimiz meslekler içinden size en uygun olanı seçiyor olacağız.
  5. Kariyerinize Emin Adımlarla Başlamak: Evet, sizi mutlu edecek hayatınızı kazanacağınız aynı zamanda kendinizi kanıtlayacağınız mesleğiniz için artık adım atma zamanı. Profesyonel iş hayatına atılmadan alınması gereken sertifikalar veya yeterlilik belgeleri için biz yanınızda olacağız.

 

Open chat