WhatsApp

Blog

Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı

Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı, 21. Yüzyılın en önemli kavramları arasında yer alıyor. Yaşadığımız yüzyılda gençlerin yeteneklerinin bilinçli bir şekilde tespit edilmesi büyük önem taşıyor. Amerika, Japonya, Çin, Hindistan ve İngiltere gibi ülkelerde bu konuda stratejik bir yol izleniyor. Çünkü; bireylerin kabiliyet alanlarının tespit edilmesi, çalışma alanlarında ve meslek hayatları boyunca işlerini severek yapmalarına sebep oluyor. Bu durum da hiç şüphesiz, beraberinde başarıyı getiriyor. Tam da bu sebeplerle;  Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı 21. Yüzyılın en önemli kavramları arasında yer alıyor.

Psikolojik Testler ve Yol Haritasının Belirlenmesi

Gençlerin hangi alanlarda daha yetenekli olduğunu doğru tespit edebilmek için özellikle 6-12, 12-18, 18-25 yaş aralıklarında ve 25 yaş sonrasında ilgi alanları, eğilimlerini ve becerilerini belirlemek gerekiyor. Bunun için psikolojik testler yapılıyor. IQ, EQ, liderlik testleri, inovasyon testleri, girişimcilik testleri gibi testler neticesinde yetenek tespiti doğru biçimde yapılabiliyor. Bu da bir yol haritası çıkarılabilmesine yardımcı oluyor. Dünyanın gelecek dönemlerde nelere ihtiyaç duyacağını bilimsel araştırmalar ve raporlar sayesinde görebiliyoruz. Bu doğrultuda, ters mühendislik yaparak gençlerin yetenekleri doğrultusunda hangi alana yönelmeleri, hangi alanda daha başarılı olabilecekleri konusunda onları yönlendiriyoruz.

Finansal Yeterlilik

Bu yol haritası doğrultusunda ilerleyebilmek için önemli bir başka konu daha var. O da finansal yeterlilik. Kaliteli bir üniversite eğitimi yüksek maliyetler gerektiriyor. Özellikle yurt dışı eğitim hedefleniyorsa, talep edilen ücretler oldukça yüksek. Bu anlamda bütçenizi hangi kaynaklara ayıracağınız ve hangi alanlara yöneleceğiniz önem taşıyor. Çünkü eğitim bir anlamda değişimin anahtarı. Hangi üniversitede eğitim alacağınız stratejik bir öneme sahip. Eğitim kalitesinin yanı sıra; mekan çok kıymetli. Çünkü; mekanlar imkan yaratıyor. İmkanlar mümkün kılıyor.

Liselerin Rolü

Üniversite eğitiminin öneminden bahsettik. Peki ya liseler? Liseler de tıpkı üniversiteler gibi yol haritasının önemli bir parçası. Üniversite eğitimi ve kariyer planlamasına giden yolda kilit bir öneme sahip. Stratejik Yetenek Yönetimine en çok ihtiyaç duyulan dönemlerden bir tanesi… Öğrencinin yetenekleri doğrultusunda hangi ülkede hatta hangi şehirde, ne tür bir üniversitede okuması, hangi alana yönelmesi ve hangi bölümde eğitim alması gerektiği daha çok ve daha net olarak lise döneminde belirleniyor.

Stratejik Yetenek Yönetimi ve Kariyer Danışmanlığı, gençlerin ve o gençler sayesinde dünyanın geleceğini anlamlı kılıyor ve geleceği planlarken doğru adımlar atılmasını sağlıyor. Bu planlama sadece bireysel bir fayda sağlamıyor, ulusal ve uluslararası anlamda bir fark ve değer yaratılmasına yardımcı oluyor. Bu alanda daha detaylı bilgi ve destek almak isterseniz; ABA Kariyer web sitesini ziyaret edebilir, bizimle iletişime geçebilirsiniz.