0(212) 287 86 06 info@abakariyer.com

Günümüzde yurtdışında eğitim almak kişilerin hayatına olumlu katkıda bulunduğu için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Farklı bir ülkeye gidilecek olması sebebiyle bu süreç, önceden planlanmalı ve plan doğrultusunda yönetilmelidir. En temel konu; sürece ne zaman ve ne şekilde başlanacağının belirlenmesidir. Kişilerin geleceği üzerinde önemli sonuçları olduğundan  bu konunun, alanında uzman kuruluşların desteği ile planlanması, sürecin kolay ilerlenmesini, tecrübe sayesinde doğru bilgiye ulaşılmasını ve verimli, tatmin edici bir sonucun elde edilmesini sağlayacaktır.

Ülkemizdeki eğitim sistemi ile diğer ülkelerdeki başvuru sistemi birbirinden oldukça farklıdır. Bu sebeple başvurunun lise son sınıfta okulun belirlediği tarihler arasında yapılması gerekmektedir. Yurt dışındaki üniversiteler için öğrencinin kişisel özellikleri önemlidir. Bu sebeple başvurulacak okulun beklentisinin ne olduğuna göre kişi, başvuru sürecine kadar okulun isteklerine göre eksiklerini tamamlamalıdır. Kişinin başvuru yapacağı konuya yoğunlaşmış olması ve alana olan ilgisini ortaya koyan eylemlerini lise döneminden itibaren yapıyor olması istenmektedir.

Yurtdışında Eğitim Almak İçin Dil Sınavları Ne Kadar Önemlidir?

Yurtdışında eğitim almak üzere başvurulacak okulun bulunduğu ülkeye göre dil becerisini ortaya koyan TOEFL ve IELTS sınavlarından yüksek puan alınması gerekmektedir. Her iki sınav da dört bölümden oluşmakta olup, İngilizce için kişinin kelime bilgisinin hangi düzeyde olduğunu ve dili kullanma yeteneğini ölçümlemektedir. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma bölümlerinden oluşan bu sınavlardan yüksek puan almak için ciddi bir çalışma gerekmektedir. Her bölüme yönelik çalışma yapılması ve bölümlere yönelik sorulara göre hazırlanılması, sınavdan istenen puanın alınabilmesi için önemlidir. Üniversitelere kabul için öğrencinin özellikleri önemli olduğundan kişinin karakteristik özelliklerine de kabul aşamasında bakılmaktadır. Kendine yetebilen, sosyal hayatta aktif, kendini doğru ifade etme yeteneği olan ve bunu kullanabilen, okulunda derslerinde başarılı sayılan öğrenciler kabul edilmektedir.

Eğitim İçin Bütçe Nasıl Belirlenmelidir?

Yurt dışında eğitimin önemli bir bölümü de finansal kısmın planlanmasıdır. Eğitim veren ülkeler, eğitim almak isteyen yabancı öğrencilerden farklı eğitim ücretleri talep etmektedir. Güncel döviz kurları dikkate alındığında ücretler bölüme ve ülkeye göre değişmekle beraber rakamlar oldukça yüksek olmaktadır. Aynı zamanda konaklama ve yaşam giderleri de bu maliyete eklenmektedir. Bu sebeple ihtiyaç duyulacak finansal gerekliliğin hesaplanması ve nasıl ödeneceğinin önceden planlanması gerekmektedir. Maliyetler hesaba katıldığında üniversitenin öğrencilere verdiği finansal destekler ve burslar dikkatle araştırılmalı ve karar bu doğrultuda verilmelidir.

Yurt dışında eğitim süreci, belli bir hazırlığı sistemsel farklılıklar sebebiyle gerekli kılmaktadır. Hangi okulun ve bölümün seçileceği, başvuru tarihleri, istenilen kriterlerin ne olduğu ve maddi maliyetin belirlenmesi bu sürecin önemli konularındandır. Konunun uzun bir planlama ve takip gerektirmesinden dolayı konuyla ilgili doğru kuruluşlardan destek alınması, istenilen sonucun elde edilmesini sağlayacaktır.

Yurtdışında eğitim almak için bilinmesi gereken tüm konularda destek almak adına aba Kariyer ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için gerekli olan sınavlar hakkında bilgi almak üzere aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Farklı konularda hazırlanmış bilgilendirici videolara erişmek için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için sınavlara hazırlık aşamasını aba Academy ile kolaylaştırabilirsiniz.

Open chat