0(212) 287 86 06 info@abakariyer.com

Yurtdışında eğitim profesyonel kariyer için önemli basamaklardan biridir. Günümüzde iş hayatında rekabet giderek artmakta ve bu da iş başvuru süreçlerinde aranan nitelikleri arttırmaktadır. Farklı kişisel özellikleri olan bireyler bu süreçte öne çıkmaktadır. Yurt dışında eğitim alma süreci de bu anlamda son derece önemli bir dönemdir. Kişiye pek çok yetenek kazandırmakta ve iş için tercih edilmesini sağlamaktadır. Yurt dışında eğitim aldığınızda tanımadığınız bir ülkede olduğunuz ve yakınlarınız uzakta olduğu için bu durum kişiye, kendine yeten bir insan olmayı öğretmektedir. İş hayatı kişinin bireysel kararlarını sıklıkla verdiği, takım çalışması gereken anlar hariç tek başına kararlara sahip olduğu bir ortam olduğu için kendine yeten biri haline gelmek iş hayatını kolaylaştırmaktadır.

Yurtdışında Eğitim Kişiye Nelere Kazandırır?

Yurtdışında eğitim için bulunmak farklı kültürleri deneyimleyerek öğrenmeye yardımcı olmaktadır. Kendi kültürünüzle diğer kültür arasındaki farklılıkları ve benzerlikleri karşılaştırmaya olanak tanımaktadır. Yeni bir kültürü yaşayarak tanımak, anlamak bakış açısının genişlemesine ve dünyaya daha geniş bir çerçeveden bakmayı öğretmektedir. Bu süreç kişinin algısını dönüştürmektedir. Böylece değişime açık, vizyon sahibi bir birey olmaya katkı sağlamaktadır. Yurt dışında eğitim alarak farklı bir eğitim sisteminde devam etmek yeni yetenekler kazanmayı sağlamaktadır ve farklı disiplinler öğrenmek kişiyi rakiplerinden ayrıştırmaktadır. Yabancı bir ülkede olmak kişinin konfor alanının dışına çıkması anlamına gelmektedir.

Bildik bir ortamın terk edilmesi ve birçok şeyin yeni olduğu bir ortamda bulunulması kişinin kendini gözlemlemesine, anlamasına, kendi tepkilerini anlamlandırmasına yardım etmektedir. Böylece kişi daha önce bilmediği yönlerini tanıyarak kendine yaklaşmakta ve kişisel olarak gelişimini ilerletmektedir. İş ve diğer konularda seçim anlarında da daha doğru kararlar verir hale gelmektedir. Yurt dışında okumak, dili kullanıldığı ülkede birebir öğrenme, dili kullanmayı anlama ve geliştirme imkanı sağlamaktadır. Başka bir ülkede yaşamak farklı kültürlerden insanlarla tanışarak iletişim ağının genişlemesini sağlamaktadır. İş hayatında geniş ilişkiler ağına sahip olmak yarar sağlayan başka bir unsurdur.

Eğitim Aşamasında Planlama Nasıl Yapılmalıdır?

Değişik bir kültürü her anlamda deneyimlemek insanın önyargılarının azalmasını ve başkalarıyla daha kolay iletişim kurmasını sağlamaktadır. Kişi tüm bunları yurt dışında eğitim alarak kendine katmaktadır. Emeğin hareketi açısından ülkeler arasında var olan sınırlar iş hayatı için bulunmamaktadır. Nitelikli, kendini geliştirmiş, iyi bir eğitim almış kişiler diğerleri arasından fark edilmektedir. Yurt dışında eğitim almak, kişinin ülkesinde öğretilen kalıplarının dışına çıkmasını sağlamaktadır. Kişisel olarak gelişmesinin yanında, eğitimde ilerlemesine, dilini geliştirmesine, yeni insanlar ve kültürler tanımasına olanak sağlamaktadır. Bu sebeple eğitimin yurt dışında alınıp alınmayacağı ya da hangi aşama için tercih edileceği önemlidir. Bu konuda doğru bilgiye sahip, konusunda yetkili kuruluşlardan yardım alınması sürecin doğru planlanmasını sağlayacaktır.

Konu hakkında destek almak için aba Kariyer ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışında eğitim almak için bilgilendirici videolara erişmek adına aba Yurt Dışı Eğitim YouTube kanalını takip edebilirsiniz. Farklı konularda hazırlanmış videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz. Doç. Dr. Gamze Sart’ın blog sayfasında yer alan ve sürekli olarak güncellenen içeriklere de göz atabilirsiniz.

Open chat