0(212) 287 86 06 info@abakariyer.com

Dünyanın hemen her noktasından uluslararası öğrenciler her yıl; Amerika’da üniversite eğitimi almak için başvuruda bulunuyor. Amerika’da okumak pek çok öğrencinin hayallerini süslüyor. Peki; Amerika’da üniversite eğitimi için bilinmesi gerekenler nelerdir? Üniversite sistemi nasıl? Üniversiteler ücretli mi? Burs olanakları mevcut mu? Amerika’da öğrenci olmak avantajlı mı? Bu soruların tamamını sizler için yanıtlayacağız.

Amerika’da Üniversite Eğitimi: Amerika’da Üniversite Sistemi Nasıl?

Amerika’daki üniversiteler, devlet üniversiteleri, özel üniversiteler, kolejler, ön lisans eğitimi veren okullar ve “Community College” olarak adlandırılan yerel yönetimlere bağlı 2 yıllık eğitim veren okullar olarak sınıflandırılıyor.

Ülkedeki üniversite sistemi ulusal standartlara sahip değil. Her eyalet kendi eğitim sistemini ve bütçesini belirliyor. Her eyalette en az bir devlet üniversitesi ya da koleji bulunuyor. Devlet üniversiteleri genellikle eyalet sınırları içerisinde yaşayan öğrencilere öncelik tanısa da uluslararası öğrenci de kabul ediyor. Özel Üniversiteler sayıca devlet üniversitelerinden çok daha fazla ve ücretleri de devlet üniversitelerine oranla daha yüksek. Dünyanın en iyi üniversiteleri arasında gösterilen Harvard Üniversitesi, Stanford Üniversitesi, Princeton Üniversitesi, Yale Üniversitesi, MIT gibi pek çok üniversite Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan özel üniversiteler arasında yer alıyor.

Ön lisans eğitimi veren iki yıllık okulların bazıları devlet tarafından desteklense de çoğu özel okul statüsünde yer alıyor. Not ortalamanızın yeterli olması halinde iki yıllık eğitiminizin ardından dört yıllık üniversite ya da kolejlere geçiş yapmanız söz konusu olabiliyor.

Community College olarak adlandırılan iki yıllık okullar ise devlet okulları statüsünde yer alıyor. Yerel yönetimlere bağlı olan bu okullar daha çok mesleki eğitim veriyor. Tıpkı ön lisans eğitimi veren diğer okullarda olduğu iki yıllık eğitimin ardından dört yıllık üniversite ve kolejlere geçiş yapmak mümkün ancak; bu okulların amacı daha çok eyalet sınırları içerisinde yaşayanların eğitim ihtiyacını ve işverenlerin personel ihtiyacını karşılayabilmek… Bu okullarda eğitim ücretlerinin diğer üniversitelere oranla oldukça düşük olduğu ve eğitim maliyetleri anlamında daha avantajlı olduğu biliniyor.

Amerika’da Üniversite Eğitimini Burslu Olarak Sürdürmek Mümkün Mü?

Peki; Amerika’da üniversite eğitimi için burs olanakları var mı? Elbette Amerika’da üniversite okumak için burs almanız mümkün. Bu anlamda, pek çok burs seçeneği bulunuyor. Yalnızca eğitim maliyetleri için değil konaklama ve yaşam maliyetleriniz için de devletten ve çeşitli kurumlardan destek alma şansına sahipsiniz.

Amerika’da Öğrenci Olmak Avantajlı Mı?

Dünyanın en iyi üniversiteleri olarak anılan pek çok üniversite Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alıyor. Bu üniversitelerin birinde eğitim almak hem öğrenciyken hem de kariyer basamaklarını tırmanırken başlı başına bir avantaj sağlıyor. Amerikan üniversiteleri eğitim dilinin İngilizce olması nedeniyle sıkça tercih ediliyor. Çok kültürlü yapısı ve dünyanın hemen her noktasından gelen uluslararası öğrenciler sayesinde farklı kültürleri tanıma ve geniş bir network oluşturma şansı yakalamanız mümkün.

Festivalleri, müzeleri, konserleri, tiyatroları, sinemaları, ve kütüphaneleri ile Amerika kültür sanat adına her kültürden öğrenciye istediği seçeneği sunabiliyor. Bunun yanında bilim ve teknolojiye verilen önem tartışılmaz bir konumda bulunuyor. Yalnızca üniversitelerde değil ülkenin pek çok noktasında bilim ve teknoloji adına imkanlar oldukça gelişmiş düzeyde. Kısacası Amerika; her öğrencinin isteklerine ve ilgi alanlarına cevap verecek bir ülke olmasının yanı sıra öğrencilerine ve mezunlarına dünyanın her yerinde avantajlı bir gelecek sunabilecek bir konumda yer alıyor.

Amerika’da üniversite eğitimi, Amerika’da öğrenci olmak, Amerikan üniversiteleri ve kabul koşulları gibi konularda daha detaylı bilgi sahibi olmak için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz. Sorularınız ve destek için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Open chat