0(212) 287 86 06 info@abakariyer.com

Amerika’da üniversite okumak bu sıralar oldukça popüler bir istek olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik, Amerika’da üniversite eğitimi almak düşünüldüğü kadar zor değil. Peki; bu konuda yapılması gerekenler neler? Hangi sınavlara girmelisiniz? Kayıt ve kabul koşulları konusunda nelere dikkat etmeli? Gelin birlikte inceleyelim…

Eğitim Süreci Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Amerika Birleşik Devletleri’nde tıpkı Türkiye’de olduğu gibi lisans eğitimi 4 yıllık bir süreci kapsıyor. Ancak; bazı durumlarda ek derslerle bu süreyi 3 yıla indirmek mümkün… İlk iki yılda öğrenciler alanlarına dair daha genel ve temel bilgiler edinirken; üçüncü ve dördüncü sınıfta uzmanlığa yönelik dersler alıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde Türkiye’dekine benzer merkezi bir üniversiteye giriş sınavı bulunmuyor. Her üniversiteye ayrı bir başvuru yapmak gerekiyor. Her üniversitenin ve hatta bölümün koşulları farklılık gösteriyor.

Amerika’da Üniversite Okumak İçin Gerekli Belgeler ve Başvuru Koşulları

Amerika’da üniversite okumak için hazırlıklara lise döneminde başlamak gerekiyor. Not ortalamanız üniversiteye kabul sürecinde büyük bir öneme sahip. Genellikle üniversiteler, öğrencilerin not ortalamasının 5’lik sistemde en az 3.00 olmasını bekliyor. Bilindiği gibi Amerika Birleşik Devletleri’nde eğitim dili İngilizce… Amerika’da üniversite eğitimi alabilmeniz için TOEFL sınavına girmeniz ve dil yeterliliğinizi belgelendirmeniz gerekiyor. IELTS sınavı da pek çok üniversite tarafından kabul görüyor. Akademik düzeyinizi kanıtlamak için ise SAT ya da ACT sınavlarından herhangi birini tercih ederek yeterli skoru elde etmeniz ve sınav sonucunuzu üniversiteye iletmeniz gerekiyor. Niyet mektubu ve her başvuruda zorunlu olmamakla birlikte referans mektupları da kabul sürecinde rol oynayan diğer belgeler arasında yer alıyor.

Amerika’daki Üniversiteler İçin Başvuru Yöntemleri

Amerika’da üniversitelere başvuruda; şartlı kabul, doğrudan yerleştirme, ön lisans sonrası transfer yoluyla kayıt ve dil kursu sonrası kayıt gibi yöntemler kullanılabiliyor.  Henüz lise eğitiminizi tamamlamadıysanız ya da sınav sonuçlarınızı almadıysanız üniversiteler tarafından şartlı kabul almanız söz konusu olabiliyor. Bu durumda belirli bir süre içinde ilgili sınavlardan gerekli skorları elde etmeniz ve/veya gerekli not ortalaması ile lise eğitiminizi tamamlamanız gerekiyor. Böylelikle kesin kabul alabiliyorsunuz. Doğrudan yerleştirme söz konusu olduğunda ise, akademik yeterliliğe ve dil yeterliliğine sahip olmanız halinde belirtilen süreçte evraklarınızı tamamlayarak başvuru yapabiliyor ve kesin kabul alabiliyorsunuz.

Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversiteye hazırlık ve dil kursu alınabiliyor hatta bu kurslar oldukça yaygın… Üniversitelerin istediği düzeyde İngilizce bilgisine sahip değilseniz dil kurslarına kayıt yaptırarak önce dil eğitiminizi tamamlayıp daha sonra kurslar aracılığıyla üniversite başvurusunda bulunmanız mümkün. Community College adı verilen 2 yıllık kamu üniversitelerinde okuyan öğrenciler ise ön lisans eğitimlerini başarıyla tamamlamaları halinde 4 yıllık eğitim veren okullara geçiş yapma hakkına sahip oluyorlar. Tabi ki bunu yapabilmek için not ortalamanızın yeterli olması gerekiyor.

Amerika’da üniversite okumak ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için aba Eğitim web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Üniversite başvuru sürecinizle ilgili desteğe ihtiyaç duyuyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Eğitime dair daha fazla içeriğe ulaşmak için YouTube kanalımıza abone olabilirsiniz.

Open chat