WhatsApp

Blog

aba-kariyer-avrupa-universiteleri-ve-egitim-sistemleri

Avrupa Üniversiteleri ve Eğitim Sistemleri

Dünya’da Avrupa üniversiteleri her zaman önemli bir yere sahip olmuştur. Özellikle öğrenciler için Avrupa’da yer alan üniversiteler oldukça önemli bir yere sahip. Çünkü yurt dışında okumak isteyen öğrenciler için Avrupa en iyi imkanlara sahip. Üstelik bu imkanlar tüm öğrencilere de hitap ediyor. Öğrencilerin maddi durumu, girdiği sınavlar ya da aldığı dersler ne olursa olsun Avrupa’da bu tarzda bir üniversite bulmak mümkün. Peki, bu durum gerçekten Avrupa’yı diğer ülkelerden ayırıyor mu?

Bugün Avrupa’ya rakip olarak dikkat çeken 2 ülke var. Bunlar da Amerika ve İngiltere. Bu iki ülkedeki üniversiteler Avrupa ülkelerindeki okullara göre çok daha seçici davranıyor. Seçiciliğin yanı sıra maddi olarak da bu ülkeler oldukça zorluklar ortaya çıkarıyor. Çünkü buralarda lisans ya da lisans üstü eğitim almak neredeyse lüks bir hal aldı. Bu pahalılık sadece ülkemizden gelen öğrenciler için geçerli değil. Tüm yabancı öğrenciler için geçerli bir durum olması başka zorlukları da ortaya çıkarıyor.

Örneğin burs konusu bile bu süreçten etkileniyor. Çünkü pahalı okullar öğrencileri direkt olarak burslara yönlendiriyor. Burs almak isteyen öğrenci sayısı da fazla olduğu için bu ülkelerdeki burslardaki rekabet de oldukça fazla. Buna karşılık Avrupa’da burslu üniversite okumak son derece basit ve kolay bir süreç. Avrupa’da durumun farklı olmasının nedeni ise hem okullar ucuz hem de burs imkanı fazla.

Avrupa Üniversiteleri ve Öğrencilere Sundukları

Bir öğrencinin ailesini ve kültürünü bırakarak başka bir ülkeye okumaya gitmesi son derece zorludur. Öğrenciler pek çok şeyden vazgeçtiği için elde edecekleri bunlara değer olmalıdır. Aynı zamanda öğrenciler kendilerine sunulan tüm imkanları da kullanmalıdır. Avrupa bu anlamda öğrencilerin isteklerine direkt olarak cevap veriyor. Üstelik bu imkanlar sadece Avrupa’nın en iyi üniversiteleri için geçerli değil. Kıtadaki üniversitelerin büyük bir çoğunluğu bu imkanlara sahip.

Bu imkanlardan bir tanesi iş kapısının fazla olması. Artık dünyanın en iyi firmalarının bir ayağı Avrupa’da. Gelişen üniversiteler öğrenciler kadar şirketlerin de ilgisini çekti. Şirketler bir yandan en iyi öğrencileri bünyesine katmak bir yandan da okullardaki Ar – Ge çalışmaları ile kendilerini geliştirmek istiyor. Yani Avrupa hem öğrencilere hem de şirketlere farklı imkanlar sunarak onların ilgisini çekiyor. Avrupa’yı göz önüne alan bir diğer nokta ise ucuz eğitimdir. Eğitimin ucuz olması öğrenciler ve aileler için son derece önemli.

Avrupa’da üniversite fiyatları ortalamanın oldukça altında. Eğitim öğrencinin sadece maddiyatını etkilemez. Aynı zamanda ruhsal olarak da öğrencilerin rahat etmesini sağlar. Bu sayede de öğrencilerin derslerindeki başarıları kat ve kat artar. Çünkü öğrenciler için bir yandan ders çalışmak bir yandan da ay sonunu getirebilme hissiyatı son derece zordur. Bunun olmaması için de eğitimin ucuz olması gerekir. Ayrıca Avrupa üniversiteleri sadece ucuza kötü bir eğitim vermiyor. Verdikleri eğitim sistemlerinin kalitesi de dünya standartlarının oldukça yukarısında.

Avrupa Üniversiteleri ve Eğitim Sistemleri

Avrupa’daki okulların belli bir eğitim sistemi bulunmuyor. Genel olarak her ülke kendi eğitim sistemini geliştirmiş ve düzene oturtmuştur. Almanya, Fransa, Holland ve İsviçre gibi her ülkenin kendi sistemleri vardır. Genel olarak eğitim sistemlerinde bazı önemli ortak noktalar yer alıyor. Bunlardan bir tanesi de pratik bir eğitim sisteminin benimsenmiş olmasıdır. Bugün Avrupa’daki her okul ve bölüm pratik eğitim ile öğrencileri geliştiriyor. Mühendislikten sosyal bilimlere kadar her alan için bu durum geçerlidir.

Bir diğer önemli nokta ise profesyonel hayattaki durumları okullarda öğrencilere yaşatmak. Özellikle üniversite ve sanayi iş birliği olan okullarda bu durum son derece yaygın. Böylesine bir çalışma 3 kişiyi de direkt olarak etkiliyor. Bu kişiler okullar, öğrenciler ve şirketler. Okullar bu iş birliği sayesinde çok daha başarılı öğrenciler yetiştiriyor. Öğrenciler büyük bir tecrübe fırsatı yakalıyor. Şirketler ise kendi sistemlerini bilen ve tanıyan kişileri erkenden keşfetme imkanı yakalıyor. Avrupa üniversiteleri bu anlamda dünyaya örnek olacak çalışmalar yapıyor.

Avrupa üniversiteleri hakkında detaylı içerikler için Doç. Dr. Gamze Sart Youtube ve web adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Avrupa’da ücretsiz üniversite okumak hakkında bilgi almak için de Aba Kariyer internet sitesindeki yazılara bakabilirsiniz.