WhatsApp

Blog

aba-kariyer-avrupada-universite-okumak-icin-tercih-edilen-ulkeler

Avrupa’da Üniversite Okumak İçin Tercih Edilen Ülkeler

Avrupa’da üniversite okumak ülkemizde son yıllarda popülerliğini arttıran bir eğitim yöntemi olmaya başladı. Özellikle Avrupa’daki üniversitelerin Amerika ve Kanada’yı yavaş yavaş geride bırakması öğrencilerin ilgisini çekmektedir. Belli alanlarda ön plana çıkan Avrupa üniversiteleri sundukları imkanları çeşitlendirerek uluslararası öğrencilerin tercih listelerinde ilk sıraya yerleşiyor. Türkiye’deki hem lise mezunu öğrencilerin hem de burada üniversite okuyup değişim programları ile yurt dışına çıkacak olan öğrencilerin de tercih ettikleri ilk ülkeler genellikle Avrupa ülkeleri oluyor.

Amerika, Kanada ve Avrupa ülkelerinde eğitim görmek isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken belirli şartlar da bulunmakta. En çok dikkat edilmesi gereken etken öğrencinin yöneleceği fakülteyi iyi belirledikten sonra bu alanda kendini geliştiren bir üniversite tercih etmesi. Üniversitelerin iyi bir lisans eğitimi vermesinin yanı sıra yaptığı akademik çalışmalar ve lisans üstü araştırmalar da son derece önem taşıyor. Bu alanlarda etkili olan Avrupa’da bulunan üniversiteler bu nedenlerle yükselişe geçmiştir.

Avrupa’da En İyi Eğitimi Veren Üniversiteler

Uluslar arası öğrencilerin sıklıkla tercih ettiği Avrupa üniversiteleri farklı bölümlerle ön plana çıkmaktadırlar. Çizim, sanat gibi alanlarda İtalya, mühendislik fakültelerinde Almanya, mimarlık için İspanya, bilim gibi alanlarda ise Hollanda ön plana çıkıyor. Öğrencilerin kendi alanları ile ilgili bir üniversite seçimi yapması kendi prestijleri için büyük önem taşımaktadır. Aynı zamanda Fransa, Belçika gibi ülkelerin uluslar arası öğrenci alımını diğer ülkelere göre daha az gerçekleştirdiğini göz önünde bulundurmak üniversite seçiminde öğrencilere yarar sağlayacaktır.

Yurt dışında lisans eğitimi görmek öğrencilerin dil becerilerini geliştirmesi için de kaçınılmayacak bir fırsattır. İngilizce dışında ikinci bir yabancı dilin de önemli olduğu bu dönemde öğrenciler bu nedenler ile Avrupa üniversitelerini tercih etmektedirler. Avrupa’da üniversite okumak öğrencilere bu yönden de ayrıcalık tanımaktadır. Bu ülkelerdeki üniversitelerde kendi dillerinde eğitim veren bölümler olduğu gibi İngilizce dilinde de eğitim verdikleri bölümler vardır. Bu doğrultuda uluslar arası öğrencileri 1 yıl sürecek olan hazırlık eğitimine tabii tutarlar.

Sadece lisans değil lisans üstü, doktora gibi eğitimlerde de Avrupa ülkeleri listenin başında yer alıyor. Almanya, Fransa, İspanya gibi ülkeler lisans eğitimi için çokça tercih edilirken lisans üstü eğitimler için en çok tercih edilen ülke Hollanda oluyor. Hollanda son yıllarda geliştirdiği ve benimsediği eğitim sistemi ile Amerika ve Kanada’daki Dünya’nın en iyi üniversiteleri olarak adlandırılan Stanford, Oxford gibi okulları arkasında bırakmayı başarmıştır. Bunun yanı sıra Hollanda, en ucuz yurt dışı üniversite eğitimi olarak da ön plana çıkıyor. Lisans üstü programlar için önerilen diğer ülkeler ise Belçika, İsveç, Norveç ve Danimarka gibi ülkeler.

Avrupa’da Üniversite Okumak Neden Bu Kadar Önemli?

Yurt dışında üniversite okumak yüksek eğitim gören okullardan mezun olmak her geçen gün rekabetin arttığı iş hayatında gençlere iyi bir prestij sunuyor. Bu nedenle her geçen yıl daha fazla genç yurt dışında özellikle de Avrupa’da eğitim görmek için imkanlarını zorluyor. Avrupa’daki üniversitelerin bu kadar fazla tercih edilmesinin bir diğer nedeni ise Türkiye’ye yakın olmaları. Coğrafi konumu yönünden Türkiye’ye yakın olması ile en çok tercih edilen ülkelerin başında İtalya, İspanya ve Almanya geliyor. Elbette bu ülkelerdeki üniversitelerin belirli fakültelerinin ön plana çıkıyor olması da başka bir etken.

Teknolojik gelişmelerin günden güne arttığı son yıllarda bu gelişmeyi en iyi şekilde takip etmeyi başarabilen Avrupa ülkeleri bu gelişmeleri verdikleri eğitim ile de ortaya koymaya devam ediyorlar. Her sene daha da çok öğrenci dünyanın dört bir yanından Avrupa’ya eğitim görmeye geliyor. Avrupa ülkelerinin sunmuş olduğu bu kültür çeşitliliği öğrencilerin de dikkat ettiği bir noktaya dönüştü. Sundukları imkanlar ve yaşam koşulları ile özellikle Türkiye’deki öğrencileri kendine çeken Avrupa üniversitelerine olan ilgi her sene artıyor. Mezun olduktan sonra da öğrencilere imkan sunuyor olmaları Avrupa’da üniversite okumak için başlıca sebeplerden bir tanesi.

Avrupa’da Üniversite okumak için gereken tüm sınavlar hakkında bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve Web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Avrupa’daki okulların istediği sınavlar hakkında bilgiler için de Aba Kariyer internet sitesindeki yazıları okuyabilirsiniz.