WhatsApp

Blog

aba-kariyer-cambridge-universitesi-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Cambridge Üniversitesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İngiltere üniversiteleri denilince Cambridge Üniversitesi akla ilk gelen okullardan biridir. Cambridge namını sadece İngiltere ile sınırlı tutmamıştır. Bugün dünyanın en iyi üniversiteleri sorulduğunda bile Cambridge ilk sıralarda akla gelir. Hal böyle olunca da Cambridge hakkında merak edilenler de oldukça fazla oluyor. Tarihinden eğitimine kadar Cambridge pek çok ilgi barındırıyor. Eğitim modeli ve imkanları da eklenince Cambridge kesinlikle bilinmesi gereken okullardan bir tanesi oluyor.

Bugün dünyadaki her 10 öğrenciden 9’u Cambridge’de eğitim almak istiyor. Her yıl zaten okula yapılan başvurular da bu durumu gösteriyor. Öğrenciler akın akın Cambridge’de okumak için başvuru yapıyor. Fakat bu başvuruların hepsi olumlu sonuçlanmıyor. Hatta yapılan başvuruların sadece yüzde 5’lik ya da daha küçük bir kısmı okuldan kabul alıyor. Bunun arkasında iki neden var. Nedenlerden bir tanesi okul ile alakalı. Çünkü okul öğrenci kabulünde son derece titiz davranıyor.

Cambridge University bölümleri dünyanın en iyi eğitimlerinden birine sahip. Bu yüzden de öğrenci seçerken çok detaylı araştırıyor. Yani okul kabul şartlarını oldukça sıkı tutuyor. Bir diğer neden ise öğrenciler ile alakalı. Öğrenciler Cambridge için yeterli hazırlanmıyor ya da okulun şartlarını tam araştırmıyor. Bu öğrenciler de başvurularına olumsuz dönüşler alıyor. Dünyanın sayılı eğitimlerinden birini almak için öğrenciler o bilinçte çalışmalarına devam etmelidir. Aksi takdirde okuldan kabul alamazlar.

Cambridge Üniversitesi Hakkında Bilinmesi Gereken Önemli Noktalar

İngiltere ve dünyanın sayılı okullarından olan Cambridge okulunun tarihi oldukça olaylı başlıyor. Oxford’da ile olan anlaşmazlıklar bu okulun kurulmasına neden oluyor. Çünkü Oxford’daki akademisyenler bu anlaşmazlıklar sonucunda okuldan ayrılarak 1209 yılında bu okulu açıyor. O günden bugüne kadar da Cambridge eğitim hayatına aralıksız devam ediyor. İlk başlarda Cambridge sadece lisans üstüne sayılı alanlarda eğitim veriyordu.

Fakat zaman içerisinde lisans üstü eğitimler de okulda yer almaya başladı. Bugün Cambridge onlarca farklı yüksek lisan bölümüne sahip. Üniversite eğitim verdiği alanlarda her zaman en iyisini hedefliyor. Hedeflemenin yanı sıra Cambridge bunu da başarıyor. Çünkü dünyanın en iyi okulları arasında Cambridge hiçbir zaman ilk 10’dan ayrılmıyor. Bu özelliği ile de Amerikan üniversitelerine kafa tutmaya devam ediyor. Cambridge üniversitesi yüksek lisans bölümleri de okulun bu derece ilerlemesinde önemli bir etken oldu.

Cambridge Üniversitesi Kabul Şartları

İlk olarak okuldaki öğrenci sayısına parantez açmak gerekir. Okulda toplamda 20 bine yakın öğrenci bulunuyor. Bunların sadece belli bir kısmı yabancı uyruklu öğrencidir. Yani öğrencilerin uluslararası sınavlarda kendilerini fazlası ile göstermesi gerekir. İlk olarak öğrenciler IELTS dil sınavı ile İngilizce bilgilerini göstermelidir. IELTS olmadan Cambridge’de okumak mümkün değildir. Hatta öğrencilerin ortalamanın az da olsa üzeri bir skor alması gerekir.

Dil sınavından sonra ise okul öğrencilerden IB ya da AP programındaki başarılarını ister. AP resmi olarak duyurulmasa da mülakatlarda öğrencilere soruluyor. Ayrıca öğrencilerin özgeçmişleri içerisinde de buna ayrı bir parantez açılıyor. IB her okulda verilmediği için son dönemlerde İngiltere üniversiteleri AP programına yönelmeye başladı. Bu sayede İngiltere üniversiteleri çok daha fazla öğrenciye hitap eden bir hal aldı. Prensip olarak Cambridge ne kadar çok öğrenciye ulaşır ise o kadar büyür. Keşfedilmemiş her öğrenciyi ilk önce bu okullar keşfetmek ve bünyesine katmak istiyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalından ve web sitesinden Cambridge üniversite taban puanları hakkında içerikler bulabilirsiniz. Cambridge üniversitesi’ne nasıl girilir sorusunun cevabı için de Aba Kariyer internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.