WhatsApp

Blog

dogru-meslek-secimi-5-maddede-kesfedin

Doğru Meslek Seçimi: 5 Maddede Keşfedin!

Doğru meslek seçimi nedir? Son zamanlarda yapılan araştırmalara göre ortalama bir kişinin hayatı boyunca 3 kez kariyer değişikliğini yaptığını biliyor muydunuz? İster kariyerinizin başında yeni bir mezun olsun ister çalışma hayatınız hal hazırda devam ediyor olsun. Sizin için yeni bir yol belirlemenin zamanı geldiyse bu rehberimiz sizin için ideal.

Doğru Meslek Seçimi: Hangi Görevler Sizi Mutlu Ediyor?

Mevcut bir işiniz varsa bir gününüzü, staj deneyiminiz varsa stajda bir gününüzü, hala öğrenciyseniz okulda bir gününüzü gözden geçirin. Hangi görevi tamamlarken zamanın nasıl geçtiğini anlamadınız? Hangi ödevleri tamamlarken konuyla gerektiğinden de fazla ilgilendiğinizi keşfettiniz? Listenizdeki hangi işler bitmek bilmedi? Tüm bunlar ideal mesleğinizle ilgili birer ipucu veriyor. 

Hangi Görevlerde Başarılısınız?

Bir görevi tamamlarken hissettiklerinizin yanı sıra başarılı olup olmadığınız da önemli. Başarma hissinin çok güçlü bir motivasyon kaynağı olduğunu kabul edersek başarının başarıyı ve devamında mutlu bir meslek hayatını getireceğini söyleyebiliriz. Hangi görevleri daha başarılı tamamladığınız tam da bu sebepten oldukça önemli.

Testlerin Önemini Unutmayın

Sevdiğiniz ve başarılı olduğunuz görevleri henüz gözlemlerinizle keşfedemediyseniz alanında uzman kuruluşların onaylı testlerinden faydalanabilirsiniz. Kişilik ve kariyer testlerinden yardım alarak hem sevdiğiniz işi hem de başarılı olduğunuz işi keşfetmeye yaklaşabilirsiniz. Hiçbir test hangi mesleği icra edeceğini sizin yerinize %100 bir doğrulukla keşfedemez. Artıları – eksikleri, hissettiklerinizi ve isteklerinizi test sonuçlarıyla birlikte değerlendirmelisiniz.

Doğru Meslek Seçimi: Kariyer Planı Yapın

Mülakatlarda sorulan şu ünlü soruya mutlaka aşinasınızdır: “5 yıl sonra kendinizi nerede görüyorsunuz?”. Elbette kimse net bir şekilde bundan 5 yıl sonra nerede olacağını bilemez. Ama kendine dair planları, kariyeri için istedikleri ve amaçları bu sorunu cevabında toplanır. Meslek seçiminizi yaparken 5,10 hatta 15 yıl sonrasını da düşünmelisiniz. İlk başta bahsettiğimiz gibi çalışanların bir kısmı kariyerini 3 kez değiştirse de bu değişikliğe fırsat bulamayanların sayısı da fazla. Radikal meslek değişikliklerinin de zorlayıcı olduğunu hesaba katarsak aslında meslek seçiminizin hayatınız boyunca sizi etkileyeceğini söyleyebiliriz. İyi bir plan ise her zorluğu aşmaya yardımcı olur. Bir kağıda önce ana amacınızı sonra amacınıza giden yoldaki önemli kilometre taşlarını yazın. Bu yöntem büyük bir görevi küçük,kısa zamanda tamamlanabilir, kolayca hedeflenebilir parçalara bölmeye benzer. Böylece bir sonraki adımınıza daha hazır olursunuz.

G+P+V Formülünüz

G+P+V formülü için bir iç değerlendirme yöntemi diyebiliriz. İngilizce Gifts ( yetenekler), Passion( Tutku), Values (Değerler) kelimelerinin bütünden oluşan bir formüldür. Kendinize soracağınız sorular: Gift için; “Hangi konuda yetenekliyim?, Passion için “Hangi konuda hevesli ve tutkuluyum?”, Values için “Değerlerim neler?” şeklinde olmalıdır. Bu üç sorunun cevaplarını kesiştiren meslekler ise dahil olabilecekleriniz arasındaki mesleklerdir diyebiliriz.

Konu hakkında detaylı bilgi almak için Aba Kariyer ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart’ın blog sayfasını takip edebilirsiniz.