WhatsApp

Blog

aba-kariyer-dunya-siralamasina-gore-turkiyedeki-en-iyi-universiteler-hangileri

Dünya Sıralamasına Göre Türkiye’deki En İyi Üniversiteler Hangileri?

Türkiye’deki en iyi üniversiteler her yıl kendi içerisinde farklılık gösterir. Bu farklılığın nedeni ise her yıl açıklanan dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasıdır. Birbirinden farklı kurumlar her yıl belli standartlara göre dünyanın en iyi okullarını belirler. Her kurumun belirlediği standart ise diğerinden farklıdır. Bu yüzden de okul sıralamaları sadece Türkiye için değil tüm okullar içerisinde değişiklik gösterir. Fakat genel olarak ilk 100 okullarının sıralaması birbirine yakın ya da aynı olur.

Bir diğer yandan her okulun baz aldığı sıralama belirleyen kurum da farklıdır. Ülkemizdeki üniversiteler arasından ise her yıl yaklaşık 10 tanesi bu sıralamalarda kendine yer bulur. Türkiye üniversite sıralaması 2020 ve 2021 yılları arasında aynı okulları listeye sokmuştur. Bu okulların da sıralaması maalesef her geçen yıl aşağılara gitmektedir. Bunun çeşitli nedenleri olsa da okullarımız sıralamada yükselmek için çalışmalarına ara vermeden devam ediyor.

Hem devlet hem de özel üniversitelerin ortak olarak yer aldığı listeler ise pek çok açıdan son derece önemli. Özellikle ülkenin tanınırlığı ve yabancı öğrenciler tarafından tercih edilmesi tamamen bu sıralamalara bağlıdır. Listede yer alan Türk üniversiteleri de dünyada bu sayede tanınırlığını arttırıyor. Bu sıralamalarda yukarılara çıkabilmek için ise öğrenci, üniversite ve devlet olarak ortak hareket etmek gerekiyor. Çünkü okulların sıralaması yapılırken bu 3 etkeni de ilgilendirecek kriterler değerlendiriliyor.

Dünyadaki ve Türkiye’deki En İyi Üniversiteler Nasıl Belirleniyor?

İlk olarak üniversite sıralamalarının tek bir tane kurum tarafından yapılmadığını belirtmek gerekir. Dünya ve Türkiye üniversite sıralaması 2021 listesi oluşturulurken onlarca farklı kriter incelenmiştir. Bu kriterlerden bazıları bir kurum için çok önemli olurken diğer kurum için 2. Planda olabilir. Kurumların ortak olarak belirlediği ve kontrol ettiği kriterler ise şunlardır:

  • Okulda çalışan bir akademisyenler tüm kurumlar tarafından ortak olarak dikkat edilen bir noktadır. Akademisyenin dünyadaki tanınması ve akademisyenin yazmış olduğu kitaplar okulların sıralamasını etkiler.
  • Bir üniversite eğer dünya sıralamasında yükselmek istiyor ise akademisyen başına düşen öğrenci sayısını minimum seviyede tutmalıdır. Yani okul kapasitesi ne kadar fazla olursa akademisyen sayısı da o kadar fazla olmalıdır.
  • Okullar yabancı öğrenci kontenjanını arttırmalı ve bu kontenjanı da doldurmalıdır.
  • Üniversite tarafından öğrenciye sunulan çalışma ortamı pek çok kurumun dikkat ettiği bir etkendir. Özellikle en son teknoloji ve imkanlara sahip okullar bu anlamda sıralamalarını yukarılara taşır.
  • Tüm araştırma kurumlarının dikkat ettiği bir diğer nokta ise üniversite – sanayi işbirliğidir. Bu birliktelik öğrencilere iş ve araştırma imkanı sunduğu için üzerinde çok fazla durulan bir konudur.

Türkiye’deki En İyi Üniversitelerden Çankaya Üniversitesi

Başkent Ankara’da yer alan Çankaya Üniversitesi Son yıllarda büyük bir yükselişe geçti. Bu yükseliş sonunda ise Türkiye’deki en iyi üniversiteleri arasına yerleşmeyi başardı. 1997 yılında ilk kez eğitim vermeyen başlayan üniversite tamamen özel bir okuldur. Yenilikçi eğitim ilkesi ve başarılı çalışmaları kısa sürede bu okulu en iyi okullar arasına sokmayı başardı. Bugün Çankaya Üniversitesi dünyanın en iyi okullarından bir tanesi olarak kendini kanıtladı.

Ülkemizdeki En İyi Özel Okullardan Koç Üniversitesi

Koç Üniversitesi ülkemizin en popüler okullarından bir tanesi. Vakıf üniversitesi olmasına karşın bu üniversitede burslu okumak için bile öğrencilerin ortalamanın üzerinde bir başarı göstermesi gerekir. İlk olarak 1993 yılında eğitim vermeye başlayan üniversite zaman içerisinde inanılmaz bir gelişim gösterdi. İstanbul’da yer alan üniversitenin bugün 7 bine yakın öğrencisi bulunuyor. Ayrıca okulda eğitim veren akademisyen sayısı ise 400’den fazladır. Uluslararası alandaki başarıları bu üniversiteyi ülkemizin ve dünyanın en iyi okullarından biri yapmıştır.

Türkiye’deki En İyi Okullardan Sabancı Üniversitesi

Sabancı Holding tarafından ilk olarak 1994 yılında kurulan üniversite hala eğitim hayatına devam ediyor. Üstelik Sabancı Üniversitesi Türkiye’deki en iyi üniversiteler arasında ilk yıllarından beri kendine yer buluyor. Hem yerli hem de yabancı pek çok tanınmış kişi bu okuldan mezun olması ile de dikkat çekiyor. İstanbul’da yer alan üniversite liberal bilimler konusunda ülkemizin öncü okullarından bir tanesi olarak da dikkat çekiyor.

Türkiye’nin En İyi Devlet Üniversitesi: Hacettepe Üniversitesi

Türkiye’deki en iyi devlet üniversiteleri denilince Hacettepe akla ilk gelen okuldur. Ayrıca Hacettepe dünyadaki en iyi devlet üniversiteleri arasında da yer almaktadır. Bunun nedeni ise okulun benimsediği eğitim anlayışı ve öğrencilere sunduğu eğitim imkanlarıdır. 1967 yılında Ankara’da açılan üniversite her geçen dünya sıralamasında bir üst sıraya yerleşiyor. Kurumsal bağlantıları ve yan kuruluşları ile de dikkat çeken Hacettepe Üniversitesi Ankara’da bulunuyor.

Ülkemizin En Eski Üniversitelerinden İstanbul Teknik Üniversitesi

Kısa adı ile İTÜ ülkemizdeki en eski okullardan bir tanesidir. İlk olarak Mühendishane-i Bahrı-i Humayun adı ile 1776 yılında açılan üniversite eğitim hayatına İstanbul Teknik Üniversitesi adı ile devam ediyor. Devlet üniversitesi olan İTÜ özellikle mühendislik alanındaki başarıları ile kendinden oldukça söz ettiren bir okul. Okulda yapılan çalışmalar sadece ülkemizde değil dünyada da yakından takip ediliyor. Türkiye’deki en iyi üniversiteler listesinde İTÜ her yıl kendine yer bulmuştur.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube ve Web adreslerinden Türkiye’deki en iyi üniversiteler hakkında detaylı bilgiler bulabilirsiniz. Ayrıca Aba Kariyer İnternet sitesini ziyaret ederek de dünyanın en iyi üniversitelerinin eğitim sistemleri hakkında içerikler bulabilirsiniz.