WhatsApp

Blog

aba-kariyer-en-basarili-hollanda-universiteleri-hangileridir

En Başarılı Hollanda Üniversiteleri Hangileridir?

Hollanda Üniversiteleri sadece Avrupa’da değil tüm Dünya’da verdikleri eğitim ile pek çok öğrencinin ilgi odağındadır. Hollanda’da lisans eğitimi veren üniversiteler için iki tip eğitim benimsenmiştir. Bunlardan bir tanesi  “University of Applied Science” adı ile tanınan öğrencileri sektör odaklı, işgücü ve pratik yöntemlere dayalı bir eğitimdir. Diğeri ise “Research” adı verilen ve genellikle araştırma üniversitelerinde verilen eğitim, teorik bilgileri daha çok benimser.

Hollanda özellikle araştırma üniversiteleri ile ön plana çıkmakta olup bu lisans programlarına başvuran öğrencileri titizlikle seçmektedir. Özellikle yabancı öğrencilerin iyi seviyede dil bilmeleri, diploma türü ve ders başarısı gibi detaylara son derece önem verilmektedir. Son yıllarda öğrenciler tarafından çokça tercih edilmeye başlanan Hollanda verdiği eğitim ve sunduğu imkânlar ile adeta öğrencilerin hayallerini süslüyor.

1 – Leiden Üniversitesi

1575 yılında kurulan Leiden Üniversitesi, Hollanda’nın en eski üniversitesidir. Leiden şehri Amsterdam, Rotterdam gibi şehirlerin yanında oldukça küçük kalsa da tam bir öğrenci şehri olarak bilinmektedir. Avrupa’nın önde gelen araştırma üniversitelerinden bir tanesi olan Leiden Üniversitesi, mezunlarına sağladığı iş olanakları ve akademik pozisyonları ile son derece ilgi görmektedir. Sağlık alanından sanat alanına kadar pek çok farklı alanlarda lisans programı sunan üniversite birbirinden farklı ülkelerden kabul ettiği öğrenciler ile kültürlü bir eğitim ortamı sunmaktadır. Leiden’da lisans programların yıllık ücretleri 11.500 – 19.600 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

2 – Groningen Üniversitesi

Hollanda’nın en eski ve en büyük üniversitelerinden biri olan Groningen Üniversitesi uluslar arası bir üne sahiptir. Hollanda Üniversiteleri içerisinde araştırma üniversitesi olarak iyi bir konuma sahip olan Groningen, toplamda 9 fakülteye sahiptir. 120’den fazla ülkeden gelen yabancı öğrencilerine İngilizce eğitim vermektedir. Ekonomi, İşletme, Yapay Zekâ, Mühendislik gibi önemli alanlarda yüksek lisans ve lisans eğitimi verilemektedir. Yıllık ücretleri 9.500 – 32.000 Euro arasında değişiklik gösteren üniversite öğrencilerine burs imkânı da sunmaktadır.

3 –En İyi Hollanda Üniversiteleri Arasındaki: Amsterdam Üniversitesi

Hollanda’nın en iyi, Dünya’nın en iyi 56. Üniversitesi seçilen Amsterdam Üniversitesi yabancı öğrenciler arasında da oldukça popüler. Toplamda 30.000’i aşkın öğrencisi ile lisans, yüksek lisans ve doktora programları vermektedir. 7 fakültesi ile hemen hemen her alanda eğitim veren Amsterdam Üniversitesi verdiği araştırma eğitimi ve sunduğu imkânlar ile pek çok Avrupa üniversitesini geride bırakıyor. Hollanda’da hukuk okumak isteyenlerin en çok tercih ettiği üniversite olma özelliği de taşımaktadır.

Hollanda üniversite bursları açısından öğrencilerine destek olan Avrupa ülkelerindendir. Üniversitenin yabancı öğrenci alımlarında en çok dikkat ettiği faktör İngilizce seviyesidir. Hollanda’nın anadili Felemenkçe olmasına rağmen pek çok üniversitede eğitim İngilizce olarak verilmektedir. Üniversitenin lisans programlarında okumak isteyen yabancı öğrencilerin yıllık ödeyeceği ücret yaklaşık olarak 10.000 Euro’dur. Yüksek lisans ve doktoranın yıllık ücretleri ise ortalama 12.000 Euro civarındadır.

4 – Utrecht Üniversitesi

Hollanda’nın en merkez yerinde yer alan Utrecht Üniversitesi ülkenin en büyük ve en kapsamlı üniversitelerinden bir tanesidir. 7 fakülte, 45 lisans programı ve 180’nin üzerinde master programı ile Utrecht Hollanda Üniversiteleri içerisinde en fazla program sunan üniversite olmuştur. Yabancı öğrencilere kampus içerisinde konaklama imkânı sunan üniversite son derece büyük ve gösterişli kütüphanesi ve pek çok alanda aldığı ödüller ile öğrencilerin ilgisini her daim çekmeyi başarmıştır. Utrecht, 150’dan fazla öğrenci toplulukları ve 100’ün üzerinde farklı ülkelerden gelen öğrencileri ile kültürlü bir eğitim ortamı sunmaktadır.

5 – Delft Teknik Üniversitesi

TU Delft, Hollanda’nın Delft şehrinde yer alan kapsamlı bir teknik üniversitedir. 14.000 öğrencisi ve 2500 bilim insanı ile Hollanda’nın en prestijli okullarından bir tanesidir. Bu teknoloji üniversitesi fen, tasarım, mühendislik, mimarlık gibi alanlarda hem lisans hem de yüksek lisans eğitimi vermektedir.  Hollanda’daki üniversiteler ve bölümleri arasında Delft benimsediği eğitim anlayışı ile diğer üniversitelerden ayrılmaktadır.

6 – Maastricht Üniversitesi

Hollanda’nın Maastricht kentinde yer alan üniversite 1976 yılında kurulmuştur. Uluslar arası olması ve eğitimde yenilikçi bir sistemi benimsemesi ile öğrenciler tarafından ilgi görmektedir. Üniversitenin öğrenci nüfusunun yüzde 43’ünü yabancı kökenli öğrenciler oluşturmaktadır. Lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamen İngilizce olarak vermektedir. Psikoloji, ekonomi, işletme gibi lisans bölümleri ile tanınmaktadır. Maastricht Üniversitesi, Türkiye’deki Koç, Bilkent, Sabancı ve Boğaziçi Üniversitesi ile işbirliği anlaşması imzalamıştır. Hollanda Üniversiteleri içerisinde en yenilikçi eğitim programlarını benimseyen ve öğrencilerine sunduğu imkânlar ile gözde olan Maastricht Üniversitesi son yıllarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web sitesini ziyaret ederek Hollanda üniversiteleri hakkında detaylı içerikler bulabilirsiniz. Aba Kariyer internet sitesini ziyaret ederek de Hollanda’da eğitim almak için dikkat edilecek konular hakkında yazılar okuyabilirsiniz.