0(212) 287 86 06 info@abakariyer.com

Fulbright Bursu öğrencilerin ilgisini çeken konulardan bir tanesi. İyi ve kaliteli burs almak tüm öğrenciler için önemli bir avantaj elbette. Bu bursların arasında en farklı olan ise, Fulbright. Özellikle Türk öğrenciler için büyük bir fırsat. Prestijli bir burs olmasının yanı sıra iyi bir network de sağlıyor. Üstelik tüm Türk üniversitelerine eşit şekilde destek veriyor. Peki; Fulbright Bursu nedir? Nasıl başvurulur? Başvuru için neler gerekli? Birlikte göz atalım.

Fulbright, 2. Dünya Savaşı sonrasında, Amerika Birleşik Devletleri’nin kültürel çalışmaları daha iyi getirmek istemesi sonucu verilmeye başlanmış, zamanla tüm dünyaya sunulmuş bir burs. Bu sayede, pek çok Amerikalı öğrenci, akademisyen ve araştırmacı dünyanın çeşitli ülkelerinde çalışma yürütme fırsatı bulabiliyor. Aynı şekilde dünyanın her yerinden öğrenci, akademisyen ve araştırmacılar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki üniversitelerde çalışma yürütebiliyor. Bu çalışmaların tamamı Fulbright tarafından karşılanıyor.

Türkiye ve Amerika arasında yapılan bir anlaşma doğrultusunda; Türkiye’ye gelecek olan veya Türkiye’den Amerika’ya gidecek olan öğrencilere destek sunuluyor. Bu sayede, değer üretebilecek potansiyeldeki akademik çalışmaların önünün açılması ve kültürel değişimin sağlanması amaçlanıyor.

Fulbright Bursu: Bursa Kimler Başvurabilir?

Bu burs genellikle master ve doktora çalışmalarını destekliyor. Doğru çalışmaların ve doğru insanların desteklenmesi hedefleniyor. Eğer bu bursa, Türkiye’den başvuracaksanız Türk vatandaşı olma şartı aranıyor. Green Card sahibi olanlar ya da Amerikan vatandaşı olanlar bursa Türkiye’den başvuramıyorlar.

Fulbright; tıp, veteriner hekimlik, hemşirelik, hukuk gibi bölümlere başvuru kabul etmiyor. Bunun sebebi ise; Amerika Birleşik Devletleri’nde bu bölümlerin 4 yıl lisans eğitimi sonrasında öğrenci kabul etmesi ve profesyonel çalışma alanı olarak nitelendirilmesi. Mühendislik, sosyal bilimler, sanat gibi alanlarda ise Fulbright Bursu’ndan yararlanıp önemli üniversitelere yerleşme imkanı elde edilebiliyor.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Fulbright Bursu için en önemli konulardan bir tanesi İngilizce yeterliliğiniz. Bu yüzden TOEFL sınavından yüksek bir skor elde etmeniz bekleniyor. TOEFL sınavının yanı sıra; akademik başarınızın da çok yüksek olması gerekiyor. Aldığınız referanslar da bursu alabilmeniz için etkili oluyor. Yaş sınırının olmaması dikkat çekici bir nokta. Başka bir burstan yararlandıysanız, Fulbright Bursu’ndan yararlanabilmeniz için 3 yıl geçmiş olması gerekiyor.

Farklı Burs Türleri Bulunuyor

Fulbright’ın, 6 farklı burs türü bulunuyor. Bunlardan ilki ve önemlisi, “Doktora Tezi Araştırma Bursu”. İkincisi, “Öğrenci Programı Bursu”.  Aziz Sancar’ın da desteklediği bu burs, son sınıfta veya lisans eğitimi son döneminde öğrencilere destek vermeyi amaçlıyor. Üçüncüsü, “Meslek Yüksekokulu Öğrenim Bursu”. Meslek yüksekokullarında okuyan öğrenciler bir yıl süresince bu burstan yararlanabiliyor. Dördüncü burs türü ise “ Yabancı Dil Öğretim Asistanlığı Bursu”. Özellikle İngilizce eğitimi alanında çalışma yürütüyorsanız dokuz ay boyunca bu bursan yararlanabiliyorsunuz.

Kariyerinizde belli bir noktaya geldiyseniz ve çalışmalarınızı daha üst bir noktaya taşımak istiyorsanız beşinci burs türü olan “Hubert H. Humphrey Programı” size uygun olacaktır. Bu burs bir yıl süreyle veriliyor ve kariyerinde belli bir noktaya ulaşmış kişileri destekliyor. Altıncı ve sonuncu Fulbright Bursu ise öğretim elemanları ve araştırmacıları kapsıyor. Farklı alanlarda farklı çalışmalar yapan akademisyenler ve araştırmacılar destekleniyor.

Fulbright Bursu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için aba Kariyer ile iletişime geçebilirsiniz. Yurt dışı eğitim, üniversite seçimi, kariyer danışmanlığı gibi konularda daha fazla bilgi edinmek isterseniz web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Open chat