WhatsApp

Blog

aba-kariyer-gelecegin-meslekleri-neler-ve-olacak-ogrencilere-nelere-dikkat-etmeli

Geleceğin Meslekleri Neler Olacak? Öğrenciler Nelere Dikkat Etmeli?

Geleceğin meslekleri neredeyse her yüzyılda bir değişen dünyada olan uluslararası olaylar sonucunda şekillenen mesleklerdir. Birçok meslek uzun süre zarfında yok olmakta ve yerini yeni mesleklere bırakmaktadır. Bu kaybolan meslekler yerine zamanla ihtiyaç doğrultusunda yeni meslekler doğmaya başlamaktadır. Örnek verilecek olursak 3 boyutlu yazıcı teknolojisi bundan 20 yıl öncesine kadar pek önemsenmeyen ve ilerisi görünmeyen bir alandı. Fakat 3 boyutlu yazıcı teknolojisinin gelişmesi ile artık geleceğin en önemli mesleklerinden biri olarak görülmektedir. Dünyada doğan ihtiyaçlar doğrultusunda mesleklerini şekillendirmeleri ve ihtiyaç doğrultusunda mesleklerine yön vermesi gerekmektedir.

Geleceğin Meslekleri

Gelişen teknoloji ve dünya şartları doğrultusu içerisinde insan ömrü ülkemizde 107 yaş olarak ön görülmekte. Yurt dışında ise insan ömrünün ortalama 109 yaş olacağı öngörülmekte. Fakat 1990 yılı sonrası doğan insanların ortalama ömrünün ise 115’i geçebileceği düşünülmekte.

Artık 60 – 65 yaş arası bir insan ömrü olmadığı için ve bu yaş aralığının 90’lara 100’lere çıkabileceği ön görüldüğünden insan hayatının sürdürülebilirliği çok önemli bir hal almakta. Bu yüzden ilerleyen dönemlerde Psikoloji, Sinir Bilimi, Eğitim, Tıp, Biyoteknoloji, Eczacılık ve Diş Hekimliği geleceğin meslekleri arasında dikkat çekmekte. Bu meslekler gelecekte yüzde 60 – 65’lik bir kısmını kapsayacağı düşünülmekte.

Yapılan çalışmalarda 1990 yılı sonrasında yaşanan en büyük değişim dünya ticaretinin yüzde 70’i yaşam bilimleri ve sağlık bilimleri alanında olacağı yönünde değerlendirilmiştir. Özellikle 2020 yılı başlarında tüm dünyayı etkisi altına alan Kovid salgını da bunu tetiklemeyi başarmıştır.

Yapay zeka, eğitim ve sosyal bilimler gibi birçok alan artık bu alanlara yönelmiş olacak. Psikologların 3’te 1’i insan sağlığı ( paranoya, şizofreni ve kaygı gibi alanlara ) alanına yönelecek. Geri kalan kısmı ise insan yaşamında ruh sağlığının ve yüksek farkındalık gibi konular üzerine çalışıyor olacaklar.

Biyoteknoloji son yıllarda yayılmaya ve önem kazanmaya başlamış bir bölüm olabilir. Fakat geleceği olan meslekler konusunda biyoteknoloji oldukça dikkat çekmekte. İçerisinde sağlık ve çevrenin olduğu alanlar oldukça büyüyecek.

Geleceğin Meslekleri: Üniversitelerin İleriye Dönük Hazırlıkları

Dünya üzerinde gerçekleşen bu değişimin artık eğitim sektöründe bulunan herkes farkında. Saydığımız meslekler haricinde sosyal bilimler gelecekte önemli olan meslekler kısmında yüzde 3 – 5’lik bir alan kapsamakta.

Onun dışında Makine Mühendisliği, Elektrik – Elektronik Mühendisliği, Kimya Mühendisliği ve Mimarlık gibi bölümler ise gelecekteki en iyi meslekler arasında yüzde 30 – 35’lik bir alanı oluşturmakta.

Bu değişimler YÖK başta olmak üzere ülkemizde tüm üniversitelerin farkına vardığı bir durum. Ayrıca bu tarz alanlara olan aşırı yönelme ile sanat gibi birçok bölüm ise eskisi kadar tercih edilmiyor. Bu yüzden ülkemizdeki artık neredeyse tüm üniversiteler içeriklerini değiştiriyor ve kendilerini ileriye dönük hazırlamaya çalışıyor.

Ayrıca bu süreç zarfında üniversiteler online eğitimi daha yoğun olarak kullanmaya başlayacak. Online eğitim neredeyse 10 yıldır üniversiteler içinde düşünülen ve planlanan bir konuydu. Kovid salgını ise online ders eğitim sürecini hızlandırmış oldu.

Üniversiteler üzerinde ilk 2 yıl yüksekokul dersleri olarak dikkat çekmekteydi. Yapılan çalışmalar sonucunda ilk 2 yıl işlenecek derslerin artık online olarak sadece internet üzerinden işlenmesi gibi bazı planlar yapılmış durumda.

Ayrıca üniversite hocaları artık öğrencileri ile beraber AR – GE yapan insanlık için büyük projeler yapan alanlar içerisinde bulunacak. Bu konuda ülkemizdeki öğrenciler Amerika gibi üniversitelerde okuyanlara göre daha şanslı.

Amerika’da bütün eğitim paralı ve son dönemlerde öğrenci kredileri oldukça artmış durumda. Bu yüzden Amerika’da bir sürü üniversitenin kapanacağı ve tamamen online eğitime dönecekleri düşünülmekte.

Eğitim ve İngilizce’nin Gelecekteki Önemi

Geleceğin meslekleri konusunda öğrencilerin 2 önemli noktaya oldukça dikkat etmeleri gerekmektedir. Bunlar eğitim ve İngilizcedir. Öğrencilerin eğitim aldığı noktalar çok değişecek. Fakat öğrencinin okul öncesi ve ilkokuldaki ilk 4 yıl içinde alacağı eğitim oldukça önemli olacak.

Çocuklar ilk 4 yıl somut ve soyut kavram ayrımını bilemediği için bir öğretmen önderliğinde bu konuların ayrımını öğrenmesi gerekmekte. Bunun yanı sıra yaşam boyu eğitim kavramı oldukça değişecek.

Ayrıca artık ilerleyen yıllarda tüm iş sektörü yapay zeka ve yazılım konusu iç içe olacağı da belirtilmekte. Bu yüzden Python ve C++ gibi yazılım dillerinin öğrenilmesi bu diller için eğitim alınması oldukça önemli olacak.

Ülkemizde de 1 milyon istihdam duyurusu ile BTK Akademi içerisinde öğrenciler ücretsiz olarak Python başta olmak üzere diğer birkaç yazılım dilleri konusunda ücretsiz eğitimler sunulmuş durumda.

Geleceğin meslekleri konusunda bir diğer önemli nokta ise İngilizce. Artık ülkemizde mezun olmuş ve iş hayatına atılacak öğrencilerin akıcı bir şekilde ana dilleri gibi İngilizce konuşması gerekmektedir. İngilizce artık her mesleğin içine girmiş ve mesleğinizle alakalı tüm kaliteli bilgiler neredeyse İngilizce olarak sanal ortamda ulaşılabilir olmaktadır.

Çevik Öğrenici

Çevik öğrenici kavramı geleceğin meslekleri içerisinde öğrencilerin ya da çalışanlarında mutlaka olması gereken bir yetkinliktir. Çevik öğrenici demek her şeyi çabuk öğrenen, direnci yüksek, çabuk kavrayan kişiler demektir. Yani çevik öğrenici demek pratik zekaya sahip olmak demektir. Ülkemizdeki öğrenciler dışarıya göre çok daha iyi durumdalar. Akademisyenler artık öğrenciler için öğrenmeyi öğretmeyecekler onun yerine çabuk ve doğru yerden öğrenmeyi öğretecekler.

Konu hakkında detaylı bilgi almak için Aba Kariyer ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart’ın blog yazılarını takip edebilirsiniz