WhatsApp

Blog

aba-kariyer-ielts-sinavi-icerigi-nasildir

IELTS Sınavı İçeriği Nasıldır?

Dünyada IELTS sınavı içeriği her ülkede aynı olacak şekilde hazırlanmaktadır. Her yıl yüz binlerce kişi bu sınava farklı nedenlerden dolayı başvuru yapıyor. Bunların pek çok sadece yabancı okullardan kabul almak için IELTS sınavını tercih ediyor. Fakat bundan farklı olarak göçmenlik hakkı, iş başvurusu ya da kariyer ilerlemesi gibi nedenler için IELTS sınavı etkili oluyor. Durum böyle olunca da sınav her geçen gün daha fazla kişinin merak ettiği bir hale dönüşüyor.

Bazı sınavları anlamak gerekmeden sadece çalışmak gerekir. Sınavı anlamaya çalışmak kişilere sadece zaman kaybı verir. Fakat bunlar kesinlikle IELTS sınavı için geçerli değil. Çünkü IELTS kesinlikle anlaşılması gereken bir sınavdır. Sınav konuları ya da İngilizceden önce ilk olarak sınav formatı ve içeriği öğrenilmelidir. Bu sayede pek çok zorluk erkenden ortadan kalkar. Örneğin sınavdaki konulardan da önemli olan zamana karşı çalışma gibi durumlar ancak böyle öğrenilir.

Bunlar sınav hakkında kişilere verilecek en basit tüyolardır. Çoğu kişi IELTS sınavının oldukça zor ve detaylı bir çözümü olduğunu düşünür. Peki, bu gerçekten doğru mu? Aslında cevap kesinlikle hayır. Sınavın kendisinden ne istediğini bilmeyen öğrenciler bu yüzden hata yapar. IELTS öğrencilerin sayısal ya da sözel yeterliliklerini ölçmez. Sadece İngilizce bilgisini ölçer. Bu yüzden bazı kişilerin hata yapması ve elenmesi düz basit bir sınav yapmak anlamsız ve gereksiz olur.

IELTS Sınavı İçeriği ve Sınav Formatı

https://www.youtube.com/watch?v=EuoeFjtI2D0

En genel tabiri ile IELTS küresel olarak düzenli olarak yapılan ve her öğrenciye ayı soruların sorulduğu belirleyici bir İngilizce sınavıdır. IELTS sınavından alınan her skorun bir dil seviyesi karşılığı bulunur. Örneğin IELTS’ten tam not alan bir kişinin İngiliz İngilizcesi C2 seviyesindedir. Fakat sınavdan en az puanı alan bir kişinin dil düzeyi A1 değildir. Belli bir skorun üzeri dil seviyelerine denk gelir. Ayrıca sınav her yıl belli zamanlarda düzenlenir ve sorular hiçbir şekilde farklılık göstermez. Bu yüzden son derece adaletli bir sisteme sahiptir.

IELTS sınavını düzenleyen ve yapan 2 kurum vardır. İdp ve British Council her yıl bu sınavı ortaklaşa düzenler. Ayrıca sınav ücreti de tüm dünyada aynıdır. 180 Euro ücreti olan sınav için ekstra bir ödeme ya da benzer bir şey olmaz. Ücreti yatırıp başvuruyu yapan her öğrenci sınav tarihinde sınava girmeye hak kazanır. Yapılan başvuru otomatik olarak ilk sınav tarihini baz almaz. Sınava girecek kişiler sınav tarihlerini kendileri seçebilir. Bu sayede çalışma programını ve çalışılacak konuları bu kişiler kolayca ayarlar.

IELTS Sınavı İçeriği

Sınavın içerisinde 4 farklı bölüm vardır ve her bölüm öğrencilerin farklı bir yeteneğini ölçer. Listening sınavda sorulan ilk bölümdür ve 40 dakikadan oluşur. 40 dakikanın 30 dakikası sadece soru çözümü içindir. Kalan 10 dakika ise öğrencilerin çözümleri kağıda geçirmesi içindir. Listening kısmında ilk iki kısmında olarak karşılıklı diyalog konuşmaları dinletilir. Fakat sonraki 2 kısmında ise daha akademik bir söyleşi kişilere dinletilir. Dinlemeler sadece 1 kere olduğu için dinlerken not almak ve not üzerinden sonradan cevaplamak gerekir.

Reading kısmında ise 3 alt bölüm vardır ve 2000 – 3000 kelime arası yazılar bulunur. Sorular ise test ya da boşluk doldurma gibi farklı seçeneklerde yer alabilir. Sonraki kısım ise Writing kısmıdır ve burada ilk olarak 150 kelimeyi 20 dakikada yazmak gerekir. Verilen şema ve grafikler paragraf oluşturmada kişilere yardımcı olur. İkinci Writing kısmında ise 40 dakikada 250 kelimelik bir yazı beklenir. Buradaki yazının konusu ve içeriği tamamen kişiler ile alakalı bir durumdur. Herkes istediği gibi yazılarını tamamlayabilir.

IELTS Sınavı içeriği Speaking kısmı ile son bulur. Bu kısım ayrıca IELTS ve TOEFL arasındaki belirgin çizgilerden biridir. Çünkü IELTS sınavına giren kişiler aynı gün Speaking kısmına girmek zorunda değildir. İleri bir tarihte bu kısma girmek mümkündür. IELTS sınavı içeriği denilince aynı zamanda Speaking en zorlanılan kısımdır. Burada ilk olarak 5 dakika kişiler kendilerini anlatır. Daha sonra bir kart seçip oradaki konu hakkında bir süre konuşması gerekir. Bu sürede 2 – 3 dakika arasındadır. Burada önemli olan nokta aksan değil kişilerin kelime dağarcığı ve cümle kurabilmesidir. Sadece bunlara dikkat edilir.

IELTS sınavı içeriği hakkında detaylı bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart Youtube ve web adresini ziyaret edebilirsiniz. Aba Kariyer internet sitesini ziyaret ederek de diğer uluslararası sınavların içeriği hakkında bilgiler bulabilirsiniz.