WhatsApp

Blog

aba-kariyer-ielts-sinavlari-icin-online-ders-almak-gerekir

IELTS Sınavları İçin Online Ders Almak Gerekir?

Yurt dışı eğitimi denilince IELTS sınavları akla ilk gelen sınavlardan bir tanesidir. Dünyada her geçen gün uluslararası sınavlar ayrı bir önem kazanıyor. Hatta zaman zaman okulların istedikleri sınavlar bile değişiyor. Fakat yıllar geçse bile IELTS sınavı önemini ve etkisini hala koruyor. Hatta IELTS gün geçtikçe daha fazla alanda etkili olmaya devam ediyor. Bu yüzden IELTS her zaman öğrenciler tarafından ayrı değerlendiriliyor.

Hatta ve hatta IELTS puanı olan kişiler iş başvurularında bile farklı bir yaklaşım ile karşılaşıyor. Bu tarz onlarca neden IELTS sınavının ne kadar önemli ve üzerinde durulması gereken bir sınav olduğunu gösteriyor. İngilizce eğitim veren herhangi bir okuldan eğitim almak için IELTS sürecin yüzde 50’lik bir kısmını oluşturuyor. Bu oran bazı okullarda yüzde yüze bile çıkıyor. Çünkü yurt dışında sadece IELTS skoru ile öğrenci kabul eden okulların sayısı gün geçtikçe artıyor.

Durum böyle olunca da IELTS sınavına ekstra çalışarak pek çok sorunu ortadan kaldırmak gerekiyor. Öğrencilerin belki de en çok sorun yaşadığı nokta zaten IELTS gibi sınavlara çalışma süreci. Bu tarz sınavlar zorlayıcı sınavlar değildir. Doğru bir strateji ve düzenli çalışma sınavın kilidini çözer. Fakat buna ek olarak sınava çalışırken destek alınacak kaynaklar da son derece önemlidir. Kimi öğrenciler destek almadan kendileri süreci ilerletir. Kimi öğrenciler için ise online dersler süreçte devreye girer.

Online Dersler Öğrencilere Gerçekten Yararlı Mı?

IELTS sınavları gibi öğrencilerin girebileceği onlarca farklı uluslararası sınavlar bulunuyor. Bu sınavların hepsi için doğru kaynaktan çalışmak gerekir. Çünkü sınavlardan başarılı olmak için sadece konuları çok iyi bilmek yetersizdir. Zamana karşı olan bu sınavların detayını ve püf noktalarını öğrenmek gerekir. Bu yüzden de ilk akla gelen online dersler oluyor. Online ders kavramı aslında on yılı aşkın bir süredir pasif olarak internette bulunuyordu.

Fakat insanlar online ders çalışma ya da ders öğrenme kavramına son derece yabancıydı. Pandemi ise insanları bu kavrama alıştırmaya başladı. Çünkü yüz yüze eğitim riskli olduğu süreçte uzaktan eğitim almak en iyi seçenek oldu. Online çalışmalara katılan öğrenciler de ilk başlarda sorun yaşasa da ilerleyen süreçte farklı düşünmeye başladı. İnsanlar bu eğitime alıştıkça aslında ne kadar faydalı olduğunu gördü. Bu fayda sadece eğitim konusunda değildi. Aynı zamanda maddi olarak da online dersler avantajlıydı.

Online eğitim zaman geçtikçe üniversitelerin ce liselerin ayrılmaz bir parçası oldu. Son olarak ise kurumlar IELTS ya da SAT gibi sınavlar için online eğitime geçti. Bu dersleri alan öğrenciler de sonuçlardan fazlası ile memnun ayrıldı. Fakat burada bir noktaya parantez açmak gerekir. Her online kurs iyidir ya da en iyisi online kurslardır gibi bir genelleme olamaz. Her eğitim kurumunun olduğu gibi online kursların da iyisi ve kötüsü bulunur. Bunların arasından öğrenciler en bilinen kurumları tercih etmelidir. Online kurs genel anlamda zamandan ve ücretten tasarruf sağlar.

IELTS Sınavları İçin Online Kurslar

Dünyada IELTS sınavları her zaman popüler olduğu için bu alanda eğitim veren kurslar da oldukça fazladır. Hem kaliteli hem kalitesiz pek çok IELTS online kursu bulmak mümkündür. Bunların arasında hem yerli hem de yabancı kurslar da bulunur. IELTS kursları sadece İngilizce öğretecek ya da sınav sorularının çözüleceği bir kurs olamaz. Maalesef pek çok kurum IELTS eğitimini bundan ibaret sanıyor. Aba Academy online ders veren kurumlar ise bu anlamda öğrencileri farklı bir şekilde eğitmeyi hedefliyor.

Öğretmenin yanı sıra kurs sırasında öğrencilerin zaman sorunu yaşamaması ve daha iyi çalışmalar yapması için bu tarz kurslar devreye giriyor. Üstelik kursların hepsi sınıf ortamında da olmuyor. Kalabalık derslerden anlamayan öğrenciler birebir dersler ile de süreci geçirebilir. Tabi kursta başarılı olmak için öğrenciler bazı noktalara dikkat etmelidir. Örneğin IELTS sınavları hakkında fikir sahibi olmayan bir öğrenci bir ay sonraki sınava başvuru yapmamalıdır. Bu tarz ön çalışmaları öğrencilerin kendileri yapmalıdır.

IELTS sınavları hakkında detaylı bilgiler için Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ve Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Aba Kariyer adresinden de pek çok uluslararası sınavın içeriği hakkında yazılar okuyabilirsiniz.