WhatsApp

Blog

aba-kariyer-is-basvurusunda-dikkat-edilmesi-gerekenler-nelerdir

İş Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İş başvurularında en önemli adım işe alınmada kilit rol oynayan mülakatlardır. İş başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler mülakat sırasındaki tutum ve davranışlarda kendini göstermektedir. Görüşme zamanından önce ve sonra yapılanlar işe kabulde önemlidir. Mülakata kadar gelen sürecin başlangıç noktası; kendimizi doğru ve anlaşılır şekilde ifade ettiğimiz belgelerdir. Sahip olduğumuz yeteneklerimizin aday olduğumuz pozisyona uygunluğunu ortaya koyduğumuz, kendimizi tanıttığımız, işe başvuru nedenimizi anlattığımız CV gönderme aşaması bu anlamda hayati bir öneme sahiptir.

İlk aşamadaki elemeden geçtikten sonra sıra mülakat aşamasına gelmektedir. Mülakat öncesinde de yapılması gerekenler mevcuttur. Bazı kurumların baskın ve kendine has belirgin özellikleri olabilmektedir. Bu sebeple başvurduğumuz firmanın geçmişini, sahiplik yapısını, halka açık olan finansal bilgilerini genel haliyle bilmek önem arz etmektedir. Bu bilgiler mülakat sırasında nasıl davranmamız, mülakata nasıl hazırlanmamız gerektiği hakkında da genel bir bilgi verecektir.

İş Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler: Doğru Kıyafet Seçimi

İş başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler arasında doğru kıyafet seçimi önemlidir. Bu nedenle başvurduğumuz işe uygun giyinerek görüşmeye gitmek gerekmektedir. Her kurumun beklediği ve her işin gerektirdiği görünüm farklı olmaktadır. Bazı işler resmi bir giyim tarzını zorunlu tutarken, bazı işler ise daha rahat bir görünümü gerektirmektedir. Bu duruma uygun bir dış görünüş, görüşmeye giderken doğru bir seçim olacaktır. Mülakat günü görüşme saatinden yaklaşık olarak 15-20 dakika önce ilgili kuruma gidilmelidir. Böylece yetişmek için acele etmenin yaratacağı stresten de uzaklaşılacaktır. Ayrıca görüşmeye giderken yaşanabilecek aksilikler için de zaman ayrılmış olacaktır.

Mülakat Sırasında Stres Kontrolü

Bir iş Görüşmesinde dikkat EDİLMESİ gereken hususlar mülakat aşamasında stresin kontrol edilmesi ile başlamaktadır. Öncelikle stresin farkında olarak mülakat sırasında kendimizi anlatırken olumlu ifadeler kullanılmalıyız. Beden diline hakimiyet, konuşma sırasında kullanılan kelimeler ve kendinden emin bir ses tonu iyi bir izlenim bırakmaktadır. Kendimizle ilgili sorulan sorulara dürüst cevaplar verilmelidir. Maaş ve çalışma koşulları ile ilgili beklentiler sektöre uygun ve makul sınırlar içinde belirlenmeli ve açık bir şekilde ifade edilmelidir. Böylelikle sonraki süreçlerde yaşanabilecek hayal kırıklıkları da baştan önlenebilir. İşle ilgili beklentiler ifade edilirken kişi tecrübesine ve eğitimine uygun isteklerde bulunmalıdır.

Son olarak, mülakatlarda en önemli unsur sakinliği koruyabilmek ve söylenen sözleri kişisel algılamaktan uzak durmaktır. Görüşmeyi gerçekleştirenler karşısındaki kişiyi tanımamakta ve sadece işleri gereği doğru kişiyi seçmeye yönelik sorular sormaktadırlar. Amaçlanan, gelen kişinin, istenen özellikleri taşıyıp taşımadığını tespit edebilmektir. Bu sebeple görüşmenin bir ön izlenim olduğu iş başvurusunda dikkat edilmesi gerekenler hakkında daha detaylı bilgi almak için Aba Kariyer ile iletişime geçebilirsiniz. Benzer konularda videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.