WhatsApp

Blog

aba-kariyer-iyi-bir-kariyer-icin-ogrenciyken-yapilmasi-gerekenler-nelerdir

İyi Bir Kariyer İçin Öğrenciyken Yapılması Gerekenler Nelerdir?

İyi bir kariyer için öğrencilik yılları son derece önemlidir. Öğrencilik yılları genelde insanın kendini hem en rahat hissettiği hem de zamanını doğru kullandığı takdirde verim alabileceği bir dönemdir. Çoğunlukla kişisel sorumluluğun okuldaki derslerle sınırlı olması sebebiyle bir çok şey yapılabilmesine imkan vermektedir. Elbette ekonomik koşullardan dolayı okurken ciddi zorluklarla uğraşmak durumunda olan öğrencilerde ülkemizde azımsanmayacak sayıdadır. Hangi koşullar altında olursa olsun günümüz koşulları sebebiyle mezuniyet sonrasında iş bulmak zorlaşmaktadır. Her iş alanında yoğun rekabet olması, okulda alınan eğitimin iş bulmak için yeterli gelmemesine neden olmaktadır. Bu sebeple okul yılları öğrenciler tarafından niteliklerini arttırmaları yönünden ayrı bir önem taşımaktadır.

Ekonomik koşullar sebebiyle üniversiteden mezun olan birçok kişi farklı alanlara da yönelebilmektedir. Farklı alanlardan mezun olanların aynı işi yapabiliyor olması aynı pozisyon için yarışılan kişi sayısını arttırmaktadır. Bu durumda kişilerin öğrencilik yıllarında edindiği farklılık gösteren yetenekler ayrışmak için devreye girmektedir.

İyi Bir Kariyer İçin Öğrencilik Döneminin Önemi

İyi bir kariyer için öğrencilik yıllarında yapılacaklar kişileri avantajlı konuma getirmektedir. Günümüzde kendi anadili yanında ikinci bir dilde yetkin olabilmek önemlidir. Bu dili belirlerken çalışan alanda yaygın bir dil olması gerekmektedir. Hatta koşullar tek bir yabancı dili yeterli görmemekte başka bir dil daha bilinmesini gerekmektedir. Bu sebeple üniversitede bu konuda kendini yetiştirenler öne geçmektedir.

Bazı bölümlerde zorunlu olmakla beraber her alanda staj zorunluluğu bulunmamaktadır. Şart koşulmasa da farklı alanlarda staj yapılması önemli bir deneyimdir. Bu sayede kişiler aktif çalışma koşullarını öğrenmekte, gereklerini ve bu ortamdaki ikili ilişkileri önden tecrübe etmektedir. Bu sayede hem ihtiyaçlarını anlamakta hem de zorlukları yakından gözlemleyebilmektedirler.

Öğrencilik yılları sosyalleşme açısından değerlendirilmesi gereken bir dönemdir. Okulda aktif olan kulüplerde görev almak sorumluluk bilincinin gelişmesine katkı sağlarken yeni kişilerle de tanışmaya yardımcı olmaktadır. Geniş arkadaş çevresi ileride iş hayatı içinde önemli bir unsur olabilmektir. Toplulukların  düzenlediği seminer, konferans tarzı etkinlikler güncel gelişmeleri takip etmeye katkı olmaktadır. Kişinin bakış açısının genişlemesine katkısı topluluklar sayesinde kişi fırsatları daha kolay fark eder hale gelebilmektedir.

Genel Kültür Bilgisinin Geliştirilmesi

Son olarak bu süreçte kişilerin kültürel bilgilerini de genişletmesi gerekmektedir. Hayatın bir parçası olması sebebiyle ve kişinin yapacağı yatırımları etkilediği için ekonomi hakkında alanı genel bir bilgi birikimi edinilmelidir. Seçilen alanla ilgili gerçekleşen gelişmeler yakından takip edilmeli ve planlar, yapılacaklar bu doğrultuda güncellenmelidir. İleride başarılı olmak için üniversite zamanı dikkatle planlanmalı ve günün gereklerine göre oluşturulmalıdır.

İyi bir kariyer nasıl yapılır konusunda detaylı bilgi almak için Aba Kariyer ile iletişime geçebilirsiniz. Bilgilendirici videolara ulaşmak için Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.