WhatsApp

Blog

iyi-bir-yonetici-calisanlarini-nasil-motive-eder

İyi Bir Yönetici Çalışanlarını Nasıl Motive Eder?

İyi bir yönetici misiniz? Bu sorunun cevabı çalışanlarınızın çalışmaya olan motivasyonlarında gizlidir. Yöneticiliğin görev vererek çalışanları yönlendirmenin ötesinde bir sorumluluğu vardır. Çalışanlarınızın motivasyonu  kişilik özellikleriyle bağlantılı gibi görünse de tam olarak öyle değil. Sizin motive edici koşullar yaratabilmeniz çalışanlarınızın motivasyonu üzerinde düşündüğünüzden çok daha büyük etkiler yaratacaktır. Motivasyonlarının artması da çalışma performanslarında olumlu değişiklikler sağlayacaktır. İşte bir iş sahibi, yönetici olarak çalışanlarınızı motive etmenin yolları:

İyi Bir Yönetici Samimi Bir İş Ortamı Yaratmalı

Çalışanlarınız vaktinin çoğunu ofiste çalışarak geçirmektedir. Bu yüzden ofisi samimi ve pozitif duygular uyandıran bir hale getirmeniz çalışanlarınızın işe gelme motivasyonlarını arttıracaktır. Samimi iş ortamı onların evinde gibi kendilerini ait hissetmelerini sağlayacak her sabah işe gelme isteklerini arttıracaktır.

Çalışanların Başarılarından Haberdar Olun ve Onları Taktir Edin

Çalışanlarınızın iyi iş çıkardıklarını duymaya ihtiyacı var. Çalışanlarınızın bireysel başarılarından haberdar olmaya çalışın. İnsanların başarılarıyla ilgili taktir edilmeleri onları daha sıkı çalışmaya teşvik eder. Üstelik yöneticileri tarafından performanslarıyla ilgili pozitif geri dönüşler almak onlar için oldukça önemlidir.

Destekleyici ve İletişim Gücü Yüksek Bir Yönetici Olmaya Özen Gösterin

Sizin desteğiniz çalışanları motive etmek için ana faktörlerden biridir.  Motive edici ve çalışanları destekleyici konuşmalar yapmanız onları çalışmaya teşvik edecektir. İş konusunda başarısızlıklardan ötürü hayal kırıklığına uğramak motivasyonun düşmesindeki en yaygın sebeplerden biridir. İletişim gücünüzün kuvvetli olması çalışanlarınızın kendilerinden bağımsız başarısızlıklar ya da sorunlar yaşadıklarında kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlayacaktır. Sizin desteğiniz motivasyonlarının düşmemesi konusunda etkili olacaktır. Çünkü her an iletişime geçebilecekleri, sorunları rahatça paylaşabilecekleri ve kendilerini yönlendirebilecek bir yöneticinin olması onları bu konuda daha rahat hissettirecektir.

İyi Bir Yönetici Çalışanlarının Fikirlerini Dikkate Almalı

Çalışanlarınıza fikir danışın ve onların fikirlerini dikkate alın. Çalışanların bir şeylerde katkısı olduğunu hissetmeleri motivasyonlarına pozitif etki sağlayacaktır. Yeni uygulamalar getirirken mutlaka onlara bu konuyla ilgili düşüncelerini sorun ve onların yeni fikirlerine açık olun.

Çalışanlarınızı Ödüllendirin

Daha iyi çalışmak için insanların sebebi olmalı. Başarıların ödüllendirilmesi motivasyonla birlikte performans artışını tetikler. Çalışanlarınıza bonus vermekten tutun,  başarılarını sözlü şekilde taktir etmeye  kadar her şey ödüle girmektedir. Çalıştıkça ödül alan çalışanlar ödül aldıkça daha çok çalışmaya devam edecektir.

Çeşitli Kariyer İmkanları Sağlayın

Gelecek odaklı motivasyon iş hayatında çalışkanlığın sürekliliği için gerekli ve değerlidir. Eğer çalışanlarınız yükselebilecekleri mertebeleri veya performanslarının maaşlarına yansıyacağını bilirlerse ilerleme kaydetmek için çalışmaya motive olacaklardır. Bunun dışında yeterli çalışma performansı gösteren çalışanlar için ekstra eğitimler ve seminerlere katılma gibi kariyer olanakları sunabileceğinizi belirtmeniz çalışanların iş yerine olan bağlılığını ve çalışma motivasyonunu arttıracaktır.

İyi Bir Yönetici İş Hayatını Eğlenceli Hale Getirmeli

Çalışanların doğum günlerinde ve özel günlerde kutlamalar yapmak, cuma günleri için happy hour düzenlemek, şirket olarak birlikte öğle yemeği yemek ve benzeri aktiviteler çalışanların iş hayatını eğlenceli bulmalarını sağlayacaktır. Maalesef hayatımızın çoğu işte geçmektedir. İş hayatının monotonluğu zaman zaman motivasyonumuzu azaltabilir. Şirket olarak kutlamalar ve eğlenceli etkinlikler yapmak zaman zaman düşen motivasyonları düzeltmeyi sağlayacaktır. 

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Aba Kariyer ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart’ın Youtube kanalını takip ederek farklı konularda bilgi sahibi olabilirsiniz.