WhatsApp

Blog

aba-kariyer-kariyer-planlama-sureci-neden-onemlidir

Kariyer Planlama Süreci Neden Önemlidir?

Kariyer planlama süreci bütün bir hayatınızı etkileyecek öneme sahiptir. Çünkü kariyeriniz yalnızca mesleğinizi değil; yaşamda atacağınız adımları, karakterinizi, ilişkilerinizi, sosyal yaşantınızı etkiler. Neredeyse yaşantınızın tamamı kariyeriniz çerçevesinde ya da kariyerinizden etkilenerek şekillenir. Bu yüzden doğru bir kariyer planlaması yapmak büyük önem taşır.

Kariyer Planlama Süreci Zorlayıcı Bir Süreçtir

Kariyer planlama süreci elbette zorlayıcı bir süreçtir. Bu süreçte atılacak yanlış adımlar mutsuz olacağınız bir iş yaşamını hatta mutsuz olacağınız bütün bir yaşantıyı beraberinde getirebilir. Bu anlamda doğru bir planlama yapabilmek için uzman desteğine başvurmanız yararınıza olacaktır. Yeteneklerinizin ve ilgi alanlarınızın belirlenmesi konusunda psikolojik testler, stratejik yetenek yönetimi ve kariyer danışmanlığı sizin için faydalı olabilir. Yapılacak testler ve alınacak profesyonel yardım kariyeriniz için yol haritası çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

Yaşadığımız Çağın İhtiyaçlarına Bakmak Önemlidir

Sizin yetenekleriniz ve ilgi alanlarınızın yanı sıra kariyer planlama sürecinde yaşadığımız çağın ihtiyaçlarına bakmak da önemlidir. Dünya ve toplumların hızla değiştiği, teknolojinin bu kadar hızlı ilerlediği bir dönemde bilgilerin güncelliğini koruması da bir hayli zordur. Bunun yanı sıra bazı meslekler değer kazanırken bazıları değer kaybetmektedir. Tüm bunlar göz önünde bulundurularak gelecekte güncelliğini koruyacak, insana ve topluma fayda sağlayacak alanlara yönelmek doğru olacaktır. Dünyanın ve insanlığın geleceği için çalışmak kariyerinizi anlamlı kılacak bir tercih olabilir.

Kariyer Planlama Süreci Uzun Vadeli Bir İştir

Kariyer planlama süreci uzun vadeli bir iştir. Hedeflerinizi belirledikten sonra eksikliklerinizi gidererek ve yeteneklerinizi geliştirme yoluna giderek adım adım ilerlemeniz gerekir. Yetişkinler üzerinde yapılan araştırmalar birçok kişinin işlerinden memnun olmadığını ve iş hayatının onları mutsuz ettiğini göstermektedir. Böyle bir sonuçla karşı karşıya kalmamak için kariyer planlama sürecine lise döneminde başlamak gerekir. Doğru bir üniversite ve bölüm seçiminin ardından kendinize uygun mesleği bulmak en önemli adımlardır. Bu süreçte çeşitli projelerde görev almak ya da iş deneyimi edinmek amacıyla staj yapmak kendiniz için en uygun alanı ve pozisyonu bulmanızda yardımcı olacaktır. Elbette tüm bu süreç boyunca seçmiş olduğunuz alana yönelik olarak sizden beklenenleri yerine getirmek için yetkinliklerinizi arttırmanız gerekir.

Kariyer planlama süreci, yetenek yönetimi, kariyer danışmanlığı, geleceğin meslekleri, mesleklerin geleceği, iş hayatında fark yaratmak gibi pek çok konu hakkında daha fazla içeriğe ulaşmak için aba Kariyer web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Psikolojik testler hakkında bilgi almak için aba Psikoloji web sitesini ziyaret edebilir, YouTube kanalına abone olabilirsiniz. Kariyer planlaması konusunda desteğe ihtiyaç duyuyorsanız Doç. Dr. Gamze Sart ile iletişime geçebilirsiniz.