0(212) 287 86 06 info@abakariyer.com

Çalıştığınız kurumda başarılı bir konumda olmak ve terfi almak, yalnızca görevinizi yapıp sorumluluğunuzu yerine getirmekten daha fazlasını gerektirir. Kariyerinizin bir sonraki basamağına atlamak için bunu hak ettiğinizi ve yeni görevleri üstelenebileceğinizi göstermeniz gerekir. Bunun için çalışma tarzınızda, tutum ve performansınızda birtakım değişiklikler yapmalısınız. Mertebe atlamak ve hedefinize ulaşmak için nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine dair etkili ipuçlarını yazımızın devamında okuyabilirsiniz. 

Mertebe Atlamak: Hedef Odaklı Olun

Her senenin başlangıcında uzun vadeli olarak bir yıllık çalışma planı ve kariyer hedefi yapmak ve bunu iş vereniniz ile paylamak son derece önemlidir. Buna ek olarak aylık bazda da hedefler koyabilirsiniz. Bunlar yaptığınız işi sahiplendiğinizi ve yeni fırsatlar için uğraştığınızı göstermenizi sağlar. Yöneticiler çalışanlarının kendilerine bir yol çizdiğini ve gelecek yıllarda kendini nerede görmek istediklerini bilmek ve bunu izlemek istiyor. Ayrıca yetenek yönetimi konusunda fikir edinmek de yararlı sonuçlar sağlayabilir.

İşbirliğine Önem Verin 

İş yerinde “ben” den ziyade “biz” olmak önemlidir. Şirkete fayda sağlamak için ekibin bir parçası olmak ve iş birliği ile yardımlaşmaya açık olmak gerekiyor. Daha fazla görev ve sorumluluk için gönüllü olmak, fikirler üretmek ve kısaca çaba göstermek mertebe atlamak için en iyi aday olduğunuzu göstermenizi sağlar. 

Değerinizi Ortaya Koyun

Görevlerinizi eksiksiz yerine getirmek, işe saatinde gelmek, doğru ve yapıcı iletişim kurmak ve şirketin ilerlemesine katkıda bulunacak özgün fikirlerle ortaya çıkmak sizi ekibin en vazgeçilmez üyesi konumuna taşıyacaktır. Bu sayede yöneticiniz de sizi kaybetmek istemeyecek ve hak ettiğiniz pozisyonu elde etmenizi sağlayacaktır. 

Öğrenmeye Açık Olun 

Şirket içi veya dışında öğrenmeye her zaman açık olduğunuzu yöneticinize hissettirmeniz de önemli bir diğer noktadır. Bunun için işinizle alakalı olarak seminerlere katılabilir veya projelerin bir parçası olabilirsiniz. Ayrıca yıl boyunca yaptığınız çalışmaları içeren bir portföy hazırlayabilir ve bunu sene sonunda yöneticinizle paylaşabilirsiniz. Bu sayede tüm çalışmalarınızı ve fikirlerinizi belgelemiş olarak başarılarınızın bir kaydını tutabilirsiniz. 

Network’e Önem Verin 

Okumak ve çalışmak yanında bilginizi yeni kişilerle tanışıp onların fikirlerinden ilham alarak da artırabilirsiniz. Networkunuzu genişletmek ve doğru insanlarla ağ kurmak için her fırsattan yararlanın. Öğle yemeği veya kahve molaları bile yeni kişilerle tanışmak için bir fırsat olabilir. Bunlara ek olarak iş yemeklerine ve toplantılarına düzenli katılarak, sosyal medya üzerinden veya konferanslar vasıtasıyla da yeni ve başarılı kimselerle tanışabilirsiniz. 

Mertebe Atlamak: Pozitif Bir Tutum Sergileyin

İşlerinde başarılı olup mertebe atlayan kişiler genelde stres seviyesini de belirli bir düzeyde tutabilen kişilerden oluyorlar. Ayrıca bu kişiler aktif olmaları yanında hem duruş hem de pozitif tutumları ile diğer çalışanlara rol model oluyorlar. Siz de negatif ve stresli olmak yerine, olumlu bir bakış açısı ile çözüm odaklı düşünmeye odaklanıp bunu alışkanlık haline getirebilirsiniz.

Kaynaklar

Open chat