WhatsApp

Blog

aba-kariyer-sat-sinavlari-ogrencilere-hangi-imkanlari-sunar

SAT Sınavları Öğrencilere Hangi İmkanları Sunar?

SAT sınavları yurt dışında eğitim görmek isteyen öğrencilerin en çok başvurduğu sınavlar arasında yer alır. Pek çok üniversitenin lisans ve lisans üstü programlarında öğrenci alımı yaparken dikkate aldığı bu sınavın önemi kesinlikle göz ardı edilmemeli. Sadece yurtdışındaki üniversitelerde değil Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden olan Boğaziçi, ODTÜ, Hacettepe gibi okullar da öğrenci alımlarında SAT sınavından yüksek skor alan öğrencilere öncelik vermektedir. Bu üniversitelerin özellikle mühendislik ve tıp fakülteleri için SAT sınavından en az 1500 ve üstü puanlar istenmektedir.

Amerika ve İngiltere gibi Dünya’nın en iyi üniversitelerinin olduğu ülkelerde öğrenciler  SAT sınavına son derece önem vermektedirler. Her üniversite ve her bölüm öğrenci kabulü için farklı puanlar istese de genel olarak 1200 ve üzeri puanlar başarılı sayılır. Bu sınav sadece mühendislik, tıp, fen fakültesi, mimarlık gibi bölümlerde değil güzel sanatlar fakültelerinde de geçerli olan sınav olma özelliği taşımaktadır. Bu sınava doğru ve özel tekniklerle çalışıldığı sürece öğrencilere hem yurt içinde hem yurt dışında büyük ölçüde katkılar sağlamaktadır.

SAT Sınavları İçin Nasıl Hazırlanılmalı?

SAT sınavı diğer dil ve üniversite kabul sınavlarından oldukça farklılık gösteriyor. Bu sınavda başarılı olmak isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken en öncelikli kural sınavın içeriğine ve sorulara hakim olmak. SAT sınavları soruları pek çok ülkede IQ soruları arasında örnek gösterilmektedir. Bu sınava hazırlanan öğrencilerin bilmesi gereken bir diğer önemli detay ise SAT’nin başarı ölçen bir sınav olmasından çok zaman yönetimi, stres kontrolü ve bilgi seviyesi gibi unsurları değerlendirmeye yönelik bir sınav olmasıdır. Bu nedenle bu sınav öğrencilere pek çok ülkede başarının kapısını açmaktadır.

Genellikle SAT sınavına hazırlanmayı isteyen öğrenciler bir uzman tarafından mutlaka destek ve yardım almaktadır. Bunun temel nedeni bu sınavın Türkiye’deki eğitim sisteminin benimsediği bir sisteme sahip olmayışıdır. Bu sınavda istenilen ve öğrenciden beklenen öncelikler son derece farklı olduğundan dolayı bir uzmandan doğru bilgi almak son derece önem taşır. Özel teknikler ile bu sınava hazırlanmak öğrencileri istedikleri üniversiteye ve bölüme kabul edilmesini daha da kolaylaştırır.

SAT Sınavının Sunduğu İmkanlar Nelerdir?

SAT sınavı ne işe yarar sorusunun cevabı sadece yurtdışında eğitim görmek gibi bilinse de yurtdışında iş verenlerin pek çoğu bu sınavı dikkate almaktadır. SAT sadece akademik hayatınızı etkilememekle beraber iş imkanı da sunmaktadır. Bunun yanı sıra Dünya’nın en iyi üniversiteleri olarak bilinen okullarda bu sınav sayesinde eğitim görmeni sizin kariyerinizde de büyük rol oynamaktadır. SAT sınavının tamamen İngilizce uygulanması yurtdışı eğitiminiz için ekstra bir yabancı dil sınavına girmenizin de önüne geçmektedir.

SAT sınavı ile Türkiye’de alan üniversiteler günden güne yaygınlaşmaktadır. Türkiye’nin en iyi devlet ve özel üniversitelerine bu sınav sayesinde kabul görebilirsiniz. Öğrenciler herhangi bir kurs yardımı ile kolaylıkla 1300 puana kadar çıkabilirken bu puanın üstüne çıkmak isteyen öğrenciler çok daha özel taktikler ile sınava hazırlanma süreçlerinden geçiyorlar. Elbette Dünya’nın en iyi üniversitelerinin çoğunlukla bulunduğu Amerika ve İngiltere gibi ülkelerin üniversiteleri çok daha yüksek puanlar isterken Avrupa ülkelerindeki okullar daha ortalama skorlar istemekteler.

Öğrencileri birinci dereceden akademik hayata hazırlamayı benimseyen bir sisteme sahip olan SAT son derece bilimsel bir yapıya sahip. Hazırlık süreci ve soruları yönüyle öğrencileri bir hayli zorlasa da SAT sınavı öğrencilere akademik olarak en iyi imkanları sunuyor. Dünya’nın her yerinde kabul gören SAT sınavları öğrencilerin ciddiye alması gereken ve büyük bir disiplinli hazırlık süreci gerektiren bir sınav. Yüksek puanları hedefleyen öğrencilerin özel bir eğitime tabi tutulması gerektiği de mutlaka dikkat edilmesi gereken bir detay.

Dünyada SAT Sınavları her geçen gün daha fazla kişinin ilgisi ile karşılaşıyor. Doğal olarak bu sınavlarda hakkında merak edilen noktalar da artmaya devam ediyor. SAT gibi önemli sınavlar hakkında bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz. Öğrencileri SAT sınavı ile Türkiye’de alan üniversiteler hakkında bilgi almak için de Doç. Dr. Gamze Sart Web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Aba Kariyer internet adresinden de diğer yabancı dil sınavları hakkında bilgiler bulabilirsiniz.