WhatsApp

Blog

aba-kariyer-sat-sorulari-ve-sinavi-icin-online-egitim-gerekli-mi

SAT Soruları ve Sınavı İçin Online Eğitim Gerekli Mi?

SAT soruları ile son dönemde gündemde olan yurtdışında lisans ya da lisans üstü öğretim almak isteyen öğrencilerin girdiği sınavdır. Dünya genelinde pek çok üniversite tarafından kabul gören SAT sınavı Türkiye’deki öğrencilerin de yakından takip ettiği bir sınav olmaya başlamıştır. Yalnızca yurtdışındaki üniversitelerde değil Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında yer alan Boğaziçi, ODTÜ gibi okulların mühendislik tıp fakültelerinde de SAT sınavından yüksek alan öğrencilere öncelik verdiği gözden kaçmıyor. Amerika ve İngiltere’deki üniversitelerden bu sınav sayesinde onay almak isteyen öğrencilerin puanı ise en az 1500 ve üzeri olmak zorunda.

Bu sınavda başarı elde etmek isteyen öğrencilerin dikkat etmesi gereken belli başlı noktalar da bulunmakta. Bunlardan ilki sınavın sistemini iyi bilmek ve buna yönelik çalışmak. Elbette günümüz şartları sayesinde artık sınavlara hazırlanmak için internet gibi önemli bir seçenek bulunmakta. SAT sınavı gerek soruları ile gerek sistemi ile Türkiye’deki sınavlardan farklılık gösteriyor. Bu nedenle bir danışmandan ya da uzman bir kişiden yardım almak son derece önem taşıyor. Sınavın yapısı hakkında doğru bilgiye sahip olduktan sonra sınavın içeriğine yönelik uygun bir çalışmanın belirlenmesi de diğer önemli noktalardan bir diğeri.

SAT Sınavında Başarılı Olmak İçin Nasıl Çalışılmalı?

SAT sınavı yurtdışında eğitim hayatına devam etmek isteyen öğrencilerin son derece ciddiye alması gereken ve başarı sağlaması gereken önemli bir sınav. Öğrencilere özellikle Amerika, Kanada ve İngiltere başta olmak üzere Dünya’nın en iyi üniversitelerinde okuma fırsatı açan SAT soruları ile öğrencileri öğrenmeye zorluyor. Öncelikle SAT sınavından en az 1500 ve üzeri almak isteyen bir öğrenci sınavın ağırlık verdiği konuları ve puan alabileceği kritik bölümleri iyi öğrenmek zorundadır.

SAT öğrencileri birinci kademeden akademik hayata hazırlamayı hedefleyen bir sisteme sahiptir. SAT sınavı iki ayrı bölümden oluşur. Bunlardan bir tanesi Matematik bir diğeri ise Verbal adı verilen kısımdır. Bu bölümlerin dışında öğrencilerden 4 sayfalık bir Essay istenen bir kısım da bulunmaktadır. Sınavın İngilizce olması öğrencilerden iyi seviyede bir İngilizce biliyor olmalarını gerektirmektedir. Öğrenciler bu sınava gerek online gerek yüz yüze bir eğitimle hazırlanmalılardır. Sisteminin son derece farklı olması öğrencileri zorlarken mutlaka uzman birinden eğitim almasını da gerektiriyor.

Pandeminin getirmiş olduğu zorunluluklardan biri haline gelen online eğitim öğrenciler arasında her geçen gün kullanımı daha basit hale gelen bir öğrenme biçimi. Bu sayede öğrenciler evlerinden çıkmadan başka şehirlerden hatta başka ülkelerden eğitimcilerle bir araya gelerek öğrenim görebiliyorlar. SAT gibi son derece teknik bilgi isteyen sınavlarda uzman bir kişiden yardım alınması öğrencinin başarısını da etkiliyor. Online eğitim ile bu sınava hazırlanan öğrenciler kendilerini geliştirecek ve pratik yapacak zamanı çok daha rahat bir aralığa yaymış oluyorlar.

SAT Soruları Neden Bu Kadar Zor?

SAT testi aslında algılanandan ziyade bir başarı testi değil. Sınavın ölçmek istediği ve buna yönelik hazırlanan sorular öğrencilerin pratik zekalarını, düşünme kabiliyetlerini, kavrama ve muhakeme yeteneklerini ölçmek için tasarlanmış. Pek çok ülkede IQ sınavları içerisinde yer alan SAT soruları bu nedenle hazırlık sürecinde özel yöntemler ve çok çalışma isteyen bir sınav olma özelliği taşıyor. Ayrıca bu sınav ile birlikte stres idaresi, zaman kontrolü ve bilgi düzeyi gibi başlıklar da ölçülmüş oluyor.

Üniversiteden üniversiteye bu sınav için istenilen puanlar değişiklik gösterse de 1300 ve üzerisi en iyi skor olarak kabul ediliyor. Bunun yanı sıra üniversitelerde mühendislik, tıp fakültesi ya da güzel sanatlar gibi bölümler farklı farklı puanları göz önüne alabiliyor. Öğrenciler herhangi bir kurs aracılığı ile genellikle 1200 – 1300 arası puan alırken bu skorlarını 1400 ve üzerine çıkarmak için ciddi taktikler sayesinde olabiliyor.

SAT Soruları her dönem öğrencilere farklı içerikler sunarak onları şaşırtmaya çalışır. Fakat doğru bir hazırlanma yöntemi öğrencilerin bu konuda hiçbir sorun yaşamadan sınav geçmesine yeterlidir. SAT gibi diğer sınavları hakkında bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart Youtube ve web sitelerini ziyaret edebilirsiniz. Aba Kariyer web adresindeki blog yazılarından da konu hakkında içeriklere ulaşabilirsiniz.