WhatsApp

Blog

aba-kariyer-toefl-sinavi-icerigi-nasildir

TOEFL Sınavı İçeriği Nasıldır?

Yurt dışında okumak isteyen öğrencilerin hepsi TOEFL sınavı içeriği hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Özellikle Amerika gibi büyük ülkeler eğitim almaya hak kazanmak için TOEFL adeta zorunlu bir sınavdır. Eskiden beri kullanılan bir sınav olduğu için TOEFL zaman içerisinde gelişim ve ilerleme göstermiştir. Buna ek olarak sınavın kullanım alanları da süreç içerisinde artmaya başlamıştır. İlk yıllardan bu yana TOEFL onlarca farklı alanda geçerli olan bir sınav haline gelmiştir.

Akla ilk olarak yurt dışı üniversiteleri gelse de TOEFL staj ve iş başvurusu gibi alanlarda da geçerli olan bir sınav haline geldi. Hele ki bu tarz başvuruları öğrenciler yurt dışında yapacak ise TOEFL onlar için son derece önemli bir ajanda oluyor. Ana dili İngilizce olan ülkeler artık göçmenlik başvurularında insanlardan TOEFL sınavını istiyor. Belli bir skor almış olmak yurt dışındaki pek çok kapıyı insanlara direkt olarak açıyor. MBA başvurularında da TOEFL’ın etkisi ve önemini de belirtmek gerekir.

Bugün TOEFL 100’den fazla ülkede geçerliliğini koruyor. Ülkemizdeki uluslararası şirketler de sürece yavaş yavaş dahil oluyor. İş başvurusu yapan kişilerin özgeçmişlerinde yer alan TOEFL skoru onlara bu anlamda kolaylıklar sağlıyor. Fakat tüm bu imkanlardan yararlanmak için de insanların ilk olarak TOEFL sınavını ve içeriğini bilmeleri gerekiyor. Ancak bu sayede TOEFL’dan yüksek skor almak mümkün olur. TOEFL tüm bu etkenlere sahip olduğu için de diğer sınavlardan farklı bir içeriğe sahip oluyor.

TOEFL Sınavı İçeriği Hakkında Önemli Noktalar

En genel tabiri ile TOEFL uluslararası geçerli olan bir İngilizce seviye belirleme sınavıdır. Fakat sınav öğrencilerin Amerikan İngilizcesi seviyelerini ölçer. Bu yüzden de geçerli olduğu ülkeler genellikle bu İngilizceyi kullanan ülkelerdir. İngiliz İngilizcesi kullanan ülkelerde ise TOEFL yerine genel olarak IELTS sınavı tercih edilir. Hem IELTS hem de TOEFL sınavı ücreti başta olmak üzere her şeyi birbirinden tamamen farklıdır. Öğrenciler gitmek isteyecekleri ülkelere göre bu iki sınavdan birine kadar vermelidir.

TOEFL Sınavı İçeriği

Uluslararası bir sınav olan TOEFL yine uluslararası bir kurum tarafından yapılır. Sınavı yapan kurum ise ETS firmasıdır. Soruların hazırlanmasından sonuçların hazırlanmasına kadar her nokta bu kurum tarafından gerçekleştirilir. Bu yüzden sınav ücreti de dünyanın her yerinde aynı olacak şekilde ayarlanmıştır. Dolar bazlı olan sınavın ülkelere göre fiyat ayrılığı yoktur. Buna ek olarak sınavın içeriğindeki sorular da tamamen aynı şekildedir. Yani her ülkedeki öğrenciler aynı fiyata aynı sınava girer. Bu da tamamen adaletli bir sınav ortamı hazırlar.

TOEFL Bölümleri ve Süreleri

Yıllardır TOEFL sınavı 4 bölümden meydana gelir. Her bölümdeki soru modelleri ve öğrenciler tarafından istenen becerileri birbirinden farklıdır. Yakın bir zaman önce tüm bu bölümlerde bazı değişmeler meydana geldi. Süreler ve soru modelleri bu değişimden etkilenen konular olmayı başardı. Reading kısmında eskiden öğrencilere 12 ile 14 arası soru soruluyordu. Fakat güncellemeden sonra soru sayısı 10’da kaldı ve verilen süre ise 54 – 72 dakika arasına sınırlandırıldı.

TOEFL sınavı içeriği yeni güncelleme ile her bölümden değişimler gösterdi. 2 farklı kısımdan oluşan Listening kısmının ilk kısmında da değişikler oldu. 3 – 4 soru arasında dinleme parçası yer aldı ve soru sayısı da 6’ya sabitlendi. Bu kısmın ikinci kısmında ise sistem aynı şekilde değişiklik olmadan devam etti. İlk kısmın süresi ise 41 – 57 dakika gibi geri bir aralığa çekildi. Ayrıca eskiden 2 speaking kısmı bulunurken artık 1 tane bulunuyor. Soru sayısı ise 1 azaltılarak 5 oldu ve süre de 3 dakika geri çekilerek 17 oldu. Writing kısmındaki essay sorusunun da sadece uzunluğu arttırıldı.

TOEFL sınavı içeriği her zaman öğrencilerin hazırlanmadan önce bilmesi gereken bir konudur. Bu yüzden öğrenciler bu konuları en doğru kaynaklardan takip etmelidir. Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ziyaret ederek TOEFL sınavı hakkındaki son gelişmeleri takip edebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart web sitesinden de TOEFL hakkında çok daha detaylı içerikler bulabilirsiniz. Aba Kariyer internet sitesini ziyaret ederek de IELTS ve TOEFL nedir nerelerde gerekir gibi sorularınıza cevaplar alabilirsiniz.