WhatsApp

Blog

aba-kariyer-toefl-sinavi-icin-nasil-dogru-strateji-belirlenir

TOEFL Sınavı İçin Nasıl Doğru Strateji Belirlenir?

Yurt dışını hedefleyen öğrenciler için TOEFL sınavı oldukça önemli bir yere sahiptir. Çünkü TOEFL öğrencilere pek çok yurt dışı ülkesinin kapısını direkt olarak açar. Buna ek olarak öğrencilerin girebileceği üniversiteler için de kolaylıklar sağlar. Hal böyle olunca da TOEFL yurt dışında okumak için önemli bir dayanak oluyor. Tabi TOEFL gibi bir sınavda başarılı olmak için de ekstra çalışmalar yapmak gerekiyor.

Çünkü bu kadar imkana sahip olan bir sınavın klasik normal bir uluslararası sınavdan farklı olması gerekir. Aksi takdirde TOEFL diğer sınavlarda başka imkanlar sunmaz. Bu yüzden TOEFL ekstra bir çalışmanın yanı sıra doğru bir de strateji ister. TOEFL’ı diğer sınavlardan ayıran en önemli özelliklerden bir tanesi de budur. TOEFL özel ve detaylı bir strateji isteyen bir sınavdır. Doğru stratejiler öğrenciler TOEFL’da başarıya ulaştırır. Doğal olarak yurt dışındaki okulların da kapısını açar.

İlk başta öğrenciler TOEFL’ı klasik bir İngilizce sınavı gibi değerlendirir. Genel olarak bakıldığı zaman bu bakış açısı aslında doğrudur. Çünkü TOEFL öğrencilerin okullarda okuması için İngilizce seviyelerini belirler. Fakat sınava bu şekilde hazırlanan ve ekstra çalışma yapmayan kişiler sınava girdiklerinde hatalarının farkına varır. Sınavın her bölümü için özenli bir çalışma ve strateji belirlemek gerekir. Örneğin tek başına TOEFL deneme sınavı çözmek yetersiz olacaktır. Doğru bir strateji için de bazı önemli noktalara dikkat etmek gerekir.

TOEFL Sınavı Stratejisi İçin TOEFL’ı Anlamak

Uluslararası sınavlardan pek çoğu belli zaman aralıklarında güncelleme alır. TOEFL’da bu güncellemelerden geçtiğimiz yıllarda nasibini aldı. Genel olarak sınavlarda bazı değişiklikler meydana gelse de çalışma yöntemi ve konuları değişmez. Fakat TOEFL için bu durum geçerli değil. Çünkü TOEFL’da meydana gelen değişimler aynı zamanda öğrencilerin çalışma yönteminin de değişmesi anlamına geliyor. 2019 yılında TOEFL belli başlı değişimler ile karşılaştı. Öğrenciler bu gelen değişimler doğrultusunda çalışmalarına yeniden yön vermelidir.

TOEFL Sınavı İçin Strateji Belirlemek

Dünyada TOEFL oldukça sık yapılan bir sınavdır. Bu durum öğrencilerin stratejilerindeki ilk adımı da belirler. Çünkü sınav tarihini önceden belirleyerek bir program yapmak gerekir. Öğrenciler eksik kısımları ne kadar fazla ise sınav tarihini de o kadar uzağa çekmelidir. Bu sayede planlamalar çok daha detaylı olacaktır. Sınava erken girip bir an önce yüksek skor almak gibi bir durum söz konusu olmamalıdır. Bir diğer yandan TOEFL gibi bir sınavdan ne kadar yüksek skor alınır ise o kadar avantaj sağlar.

Bu yüzden öğrenciler geç girmeyi göze alarak yüksek skor almayı hedeflemelidir. Ayrıca sınav tarihi yaklaştıkça başvurular artar ve buna bağlı olarak kontenjanlar hemen dolar. Erkenden ileri tarihe başvuru yaparak bu konuda öğrenciler kafalarını da rahatlatır. Stratejideki sonraki aşama ise öğrencilerin eksik yönlerini belirlemek olmalıdır. Çünkü eksik yönlere yönelmek çalışma sürecinde öğrencilere daha yardımcı olacaktır. Bilinen bir konu üzerinde uzunca bir süre vakit geçirmeye gerek yok. TOEFL sınavı soruları da zaten bu durumu gözler önüne seriyor.

TOEFL hızlı ve pratik bir çözüm ister. Öğrencilerin en çok zorlandığı konu sınavdaki zamandır. İngilizcesi her anlamda iyi olan öğrenciler bile zamandan dolayı pek çok sorun yaşar. Zor gibi görünse de TOEFL pratik bir sınavdır. Öğrenciler ne kadar pratik odaklı çalışma ve çözme üzerinden ilerler ise o kadar başarılı olur. Bu durum da öğrencilerin stratejilerine zaman odaklı çalışmayı gösteriyor. Öğrenciler zamana karşı bu İngilizce sınavında ne kadar hızlı ilerler ise o kadar rahat çözüm sağlar.

TOEFL İçin Dışarıdan Destek Almak Gerekir Mi?

Öğrencilerin bir diğer merak ettiği konu da TOEFL sınavı için dışarıdan destek almanın gerekli olup olmadığıdır. Çünkü öğrenciler bu konuda direkt olarak 2’ye ayrılmış durumda. Aslında bu durum tamamen öğrencilerin kişisel yetkinliklerine bağlıdır. Örneğin tek başına program yapmakta ve çalışmakta zorlanan herkes online TOEFL eğitimi almalıdır. Bir diğer yandan imkanı olan öğrencilerin hepsi aslında bu dersler ile kendilerini güçlendirmelidir. Fakat eğitim alınacak kurumun bu anlamda profesyonel olması gerekir. TOEFL oldukça yaygın bir sınav olduğu için para kazanma amacı ile bu sınavın eğitimini veren kurumlar da o kadar fazla.

TOEFL sınavı tarihleri ve başvuru yöntemli hakkında bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart Youtube ve web adreslerini ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Aba Kariyer internet sitesinden de IELTS ve TOEFL gibi İngilizce sınavları hakkında içerikler bulabilirsiniz. Aba Academy internet sitesinden de bu sınav hakkında en kaliteli eğitimlere ulaşabilirsiniz.