WhatsApp

Blog

aba-kariyer-uluslararasi-ielts-sinavi-icerisinde-yuksek-skor-almak-icin-gerekenler

Uluslararası IELTS Sınavı İçerisinde Yüksek Skor Almak İçin Gerekenler

Uluslararası IELTS sınavı bir diğer adıyla Uluslar arası İngilizce Yeterlilik Sınavı, anadilin İngilizce olduğu ya da İngilizce eğitim veren Avrupa üniversitelerinde referans olarak alınan başlıca sınavlardan bir tanesidir. Neredeyse tüm Dünya ülkelerinde uygulanmakta olan bu sınav son yıllarda Amerika, Kanada gibi ülkelerde eğitim görmek isteyen uluslar arası öğrencilerin en çok tercih ettiği sınav olmayı başardı. Öğrencilerin İngilizce dil yeterliliğini tespit ettiği bu sınav 10.000’den fazla kurum ve kuruluş tarafından kabul ediliyor. IELTS sınavını özel kılan özelliklerinden bir diğeri ise göçmenlik başvurusu için İngilizce şartı arayan ülkelerce de referans olarak kabul ediliyor olması.

İlk olarak 1980’li yıllarda kullanılmaya başlanan bu sınav en çok bilinen Amerika merkezli İngilizce yeterlilik sınavı TOEFL sınavının aksine İngiltere merkezlidir. 140’tan fazla ülkede kabul edilen ve geçerliliği bulunan IELTS Türkiye’de de Boğaziçi, Yeditepe, Bilgi Üniversitesi gibi okullarda İngilizce hazırlıktan muaf olmak isteyen öğrencilerden istenilen bir sınav. Biri akademik biri genel olmak üzere iki dalı bulunan IELTS deneme sınavı her geçen yıl daha da fazla ilgi görmeye devam ediyor. Böyle iki türü bulunan İngilizce yeterlilik seviyenizi ölçen sınavlarda başarı sağlamanın en önemli yolu amacınıza uygun olan sınavı seçmenizdir.

Akademik IELTS adından da anlaşılacağı gibi akademik dil kullanımını ölçmeye odaklı bir dil sınavıdır. Genellikle yurt dışında lisans ya da yüksek lisans eğitimi görmek isteyen öğrencilerin ağırlıklı olarak tercih ettikleri türdür. General IELTS ise akademikten çok gündelik dil kullanımına yöneliktir. İngilizce konuşulan bir ülkeye göçmenlik başvurusu yapmak isteyenler ya da orada çalışacak olanlar için bu sınav türü önerilmektedir. IELTS sınavı diğer İngilizce sınavları ile karşılaştırıldığında kişinin ihtiyaçları doğrultusunda bir sınava tabi tutan bir sınavdır.

IELTS Sınavında Nasıl Başarılı Olunur?

https://www.youtube.com/watch?v=EuoeFjtI2D0

Uluslararası IELTS sınavı gibi İngilizce sınavlarında başarılı olmanın ilk yolu sınav sistemine hakim olmaktadır. IELTS okuma, yazma, dinleme ve konuşma becerilerinizi ölçen bir sınavdır.  Bu nedenle bu alanlarda düzenli çalışma yaparak kendinizi geliştirmek büyük bir önem taşır. Kelime bilginizin fazla olması okuma, yazma, dinleme gibi alanlardaki başarınızı da arttıracaktır. Yazma ve konuşma bölümleri için her gün düzenli olarak çalışmak seviyenizi geliştirecektir. Tüm bu alanlarda başarı sağlamanın temelinde en iyi seviyede İngilizce gramer bilgisinin gerektiğini de unutmamak gerekir.

IELTS sınavı toplamda 9 puan üzerinden değerlendiriliyor. Puanlama sistemi her seferinde yarımşar puan artarak devam ediyor. Uluslararası pek çok okul 6,5/7 puanı geçerli bir puan olarak değerlendiriyor. Sınav hakkında daha detaylı bilgi vermek gerekirse dinleme bölümü toplamda 40 dakika sürerken okuma bölümü için verilen metinler 2000-2500 kelime arasında değişiklik gösteriyor. İki farklı kısımdan oluşan yazma kısmı için en az 150-250 kelime sınırı veriliyor. Öğrencileri en çok zorlayan bölümlerden olan konuşma kısmında ise kendinizle alakalı ve yoruma dayalı sorular soruluyor.

Akademik ve genel IELTS sınavları arasında çeşitli farklılıklar bulunabiliyor. Bu nedenle uluslararası IELTS sınavı hangi amaçla gireceğinizi bilmek ve buna uygun şekilde hazırlanmak başarılı olmanın önemli detayları arasında yer alıyor. Sıfırdan IELTS’e hazırlanmak isteyen öğrenciler kelime bilgilerini arttırmak İngilizce gramer bilgilerini en iyi seviyeye çıkartmak gibi konulara öncelik vererek kısa sürede seviyelerini ilerletebilirler. Dünya çapında bir sınavdan yüksek skor almak hem akademik alanda hem de iş hayatınızda size önemli bir prestij sağlayacaktır.

Uluslararası IELTS Sınavı İçin Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

IELTS sınavı kişiye istediği zaman ve yıl içerisinde istediği kadar sınava girme hakkı vermektedir. IELTS geçerlilik süresi ise çoğu İngilizce dil yeterlilik sınavlarında olduğu gibi 2 yıldır. Ayrıca sınav başvurusu için herhangi bir kısıtlama söz konusu değil. Gerek internet sitesinden gerekli dokümanları gerek IELTS sınavı yapan merkezlerden yüz yüze bir şekilde sınava başvuru yapılabiliyor. Türkiye’de olduğu gibi bazı üniversiteler TOEFL sınavı isterken bazı üniversiteler IELTS sınavını referans olarak alabiliyor. Bu nedenle sınava giriş amacı büyük önem taşıyor.

IELTS sınavı disiplinli ve düzenli bir çalışma isteyen özel bir sınav. Stratejik ve doğru bir çalışma yapıldığı sürece başarı sağlamak ve üniversiteler tarafından onay almak son derece kolay hale geliyor. Bunun yanı sıra gelişen teknoloji sayesinde bu sınava girmek isteyen kişilere iki seçenek sunuluyor. Bu sınavı dilerseniz bilgisayarınızda dilerseniz normal kağıt kalemle çözebiliyorsunuz. İki seçenekte de 185 Euro ödemeniz gerekiyor. Uluslararası IELTS sınavı için başarı sağlamak adına uzman kişilerden yardım almak da son derece önem taşıyor.

Doç. Dr. Gamze Sart Youtube kanalını ve web adresini ziyaret ederek uluslararası IELTS sınavı hakkında çok daha detaylı içerikler bulabilirsiniz. Ayrıca Aba Kariyer internet sitesini ziyaret ederek de IELTS gibi sınavların geçerli olduğu yerler hakkında bilgiler okuyabilirsiniz. Online IELTS dersleri için de Aba Academy adresine bakabilirsiniz.