0(212) 287 86 06 info@abakariyer.com

Evden çalışmak her ne kadar kulağa harika gelse de, home ofis çalışanların büyük çoğunluğu motivasyon problemleri ile karşı karşıya kalıyor. Sabah erken saatte uyanıp işyerine gitme zorunluluğu olmaması bütün bir günü yatakta geçirmenize bile sebep olabilir. Çalışmaya oturduğunuzda ise etrafınızda patronunuz ve çalışma arkadaşlarınız olmadığı için kendinizi salmanız, dikkatinizin dağılması ve verimli çalışamaz hale gelmeniz söz konusu. Bu yazımızda evden çalışanlar için motive olma yöntemlerinden bahsedeceğiz.

İlk olarak erken uyanmanın iyi bir fikir olduğunu söyleyebiliriz. Güne erken başlamanın ve sabah saatlerinde çalışmanın daha verimli olduğunu gösteren birçok çalışma var. Fakat kendinizi sabah insanı olarak tanımlamıyorsanız ve kendi çalışma programınızda daha verimli oluyorsanız bunu bir rutin haline getirin. Çalışma vakti geldiğinde bunun farkında olmanız ve her gün aynı saatlerde çalışmanız motivasyonunuzu arttıracaktır. Kariyerinizi evden de geliştirebilecek pek çok adım bulunmakta.

Evden Çalışmak: Evde Hangi Odada Çalışılmalı?

Yatak odanızda çalışmak kesinlikle kötü bir fikir. Uyuduğunuz yerde çalışırsanız 5 dakikalık bir mola verip orada uyuyakalma ihtimaliniz çok yüksek olabilir.

Çalışacağınız saatlerde pijamalarınızdan kurtulun. İşe uygun kıyafetler giymek motivasyonunuzu arttıracaktır. İşe uygun kıyafetler giymeniz özgüveninizi arttırır, kendiniz hakkında daha iyi ve verimli hissedebilirsiniz. Ayrıca pijamalarınızdan kurtularak ev hali ve dinlenme modundan çıkarsınız ve video konferanslarına her an hazır olabilirsiniz.

Planlı ve disiplinli davranmalısınız. Gün içinde yapmanız gerekenleri işe koyulmadan listeleyin ve ona göre hareket edin. Organize olabilmek için kullanabileceğiniz bir çok uygulama mevcut.  Bu telefon uygulamaları ile yapılacaklar listenizi oluşturabilirsiniz, çalışma ve dinlenme süreleriniz için alarm kurup disiplin oluşturabilirsiniz. Tamamladığınız görevlere tik atıp her biri için kendinize bir ödül mekanizması oluşturmak kesinlikle sizi motive edecektir.

Kendinize bir çalışma masası oluşturun ve masanızda ihtiyacınız olan ofis ekipmanlarını bulundurun. Kalem, defter, bilgisayarınız hatta yazıcı gibi temel ekipmanların bir arada olması oranın sizi çalışmak için motive etmesine yardımcı olur.

Başka Hangi Hususlar Önemli?

İş arkadaşlarınızla olan iletişimi kesmeyin, gerektiğinde yardım istemekten çekinmeyin ve kendinizi soyutlamayın. Yalnız çalışıyor olmak sizi şirketten ve çalışma arkadaşlarınızdan soyutlamasın. İzole hissetmek motivasyonunuzu azaltabilir. İletişimde kalın ve takıldığınız noktalarda ekip arkadaşlarınıza danışmayı unutmayın. Video konferanslarınızı ve ortak çalışmalarınızı sürdürebilmek için yeni bilgisayar yazılımları ve programlar deneyebilirsiniz.

Dikkat dağıtıcı şeylerden ve telefonunuzdan uzak kalmayı deneyin. Favori mobil uygulamalarınızda gezinirken saatler harcayıp işleri biriktirmeniz çok olası. Ev aktiviteleriniz, telefon uygulamaları, filmler diziler ve oyunlara dalıp işe başlamaya motive olamayabilirsiniz. Dikkatinizi dağıtacak şeyleri bir kenara bırakıp bunları işiniz bittiğinde yapmak ve ödül olarak düşünmek sizi motive edecektir.

Egzersiz yapmaya ve nefes almaya zaman ayırın. Kendinizi stresten uzak tutmaya çalışın. Evde sizinle yaşayan bireylerden çalışma saatlerinize saygı göstermesini rica edin.

Open chat