WhatsApp

Blog

Geleceğin Programlama Dilleri: C++, Java ve Python Hangisi Daha Önemli?

Geleceğin programlama dilleri şimdiden hem ülkemizde hem de dünyada şekillenmeye başlamış durumda. Programlama dilleri şimdi bile dünyanın her tarafında oldukça önemli iken ilerleyen yıllarda bu önemini daha da arttıracak. Tarihçesi onlarca yıl öncesine dayanan yazılım bilimi zaman ilerledikçe hem daha kolay bir kullanış hem de daha geniş iş alanlarını kapsayan bir meslek olmuştur.

Yazılım ve kodlama ile alakalı başka önemli bir nokta daha bulunmakta. Bu da bu mesleğin gelecekte diğer meslekleri de kapsayacak olması. Yani yakın bir gelecekte tıp ve sosyal bilimler gibi alanlarda da iş başvurularında yazılım bilip bilmemek oldukça önemli bir etkiye sahip olacak.Geleceğin meslekleri için doğru donanıma sahip olmak son derece gerekli.

Geleceğin Programlama Dilleri Neler Olacak?

Günümüzde en çok kullanılan programlama dilleri arasında bulunan bazı diller ilerleyen yıllarda da etkisini koruyacak. Bu diller arasında özellikle 3 tanesi bu anlamda kendisinden çok fazla söz ettirmekte. Bunlar C++, Python ve Java dilleridir. Bu 3 yazılım dili 2020 ve sonrası için kritik bir etkinlikte olacak.

Geleceğin yazılım dili kavramını bu anlamda tek bir dil üzerine yoğunlaştırmak oldukça yanlış olur. Hem C++ hem Python hem de Java dilleri birbirinden farklı bazı alanlarda önemli bir etkiye sahip olacak. Bu dillerin iyi kullanılması ve bilinmesi pek çok mesleğe hem iş bulma hem de kariyer ilerlemesi olarak oldukça yararlı olacak.

Geleceğin Programlama Dilleri: C++ Programlama Dili

C++ programlama dili geleceğin programlama dilleri arasında oldukça önemli bir dildir. Bu dil için yapılan ilk çalışmalar 1979 yılına kadar dayanmaktadır. Kısa bir zaman önce yani yaklaşık birkaç ay önce ise C++ ilk ticari uygulamasını piyasaya çıkarmıştır. C++ yazılım dilinin kullanım ağı ise oldukça geniştir. Web yazılım geliştirme, derleyici geliştirme, masaüstü uygulamaları ya da gömülü sistemlere kadar pek çok konu bu dil ile yapılabilmektedir.

Ayrıca Amazon, YouTube ve Google gibi internet dünyasının önemli ve lider firmalarının kodlanması bu dil ile yapılmıştır. Bu da insanlara C++ dilinin ne kadar geniş bir kullanım ağının olduğunu ve ne kadar büyük işler yapılacağını göstermektedir.

En Hızlı Programlama Dili Python

Python programlama dili geleceğin en önemli kodlama dilidir diyebiliriz. Hem ülkemizde hem de dünyanın genelinde son yıllarda oldukça popüler olan bir programlama dilidir. Fakat Python 1990’lı yıllarda Hollanda’da çıkan bir yazılım dilidir. Yani çıkış tarihi çok eski olmasına rağmen popülerliği daha yeni yeni olmaya başlamıştır.

Aynı zamanda Python dilini son günlerde bu kadar popüler yapan unsurlardan bir tanesi ise en kolay programlama dili ve en hızlı programlama dili olarak görülmesidir. Diğer yazılım dillerine oranla Python ile çok daha az satır ile çok daha fazla iş yapabilme özelliği tüm kullanıcıların ilgisini çekmiş durumda. Bu tarz konularda rakiplerine oranla farklı ve kolay bir işlenişi olması da bu dili NASA ve Google gibi firmalarda kullanılan bir dil yapmıştır. Python yazılım dili aynı C++ gibi kullanım alanı olarak oldukça geniştir.

Java Yazılım Dili

Geleceğin programlama dilleri arasında bir diğer önemli dil ise Java dilidir. Java yazılım dili Kanada çıkışlı dildir ve ilerleyen yıllarda Oracle Corporation tarafından satın alınmıştır. Java dilini önemli ve çekici kılan bir diğer unsur ise dünyanın en popülerleri listesinde ilk 3’te yer alıyor olması. Java yazılım dilinin çıkış süreci ise biraz farklıdır.

Java ilk olarak C ve C++ yazılım dillerine alternatif bir dil olma amacıyla geliştirilmiştir. Bu ilerleme o kadar büyük yollar almıştır ki Java günümüzde uygulama yazılımı geliştirmek ve bunları platformlar arası bilgi işlem ortamına dağıtmak için kullanılmaya başlanmıştır. Java yazılım dili de Python ve C++ dilleri gibi geleceğin programlama dilleri arasında oldukça önemli bir yazılım dili olacaktır.

Programlama dilleri ve benzer konuların yanı sıra Biyoteknoloji ve geleceğin meslekleri gibi pek çok alanda bilgi almak için Doç. Dr. Gamze Sart internet sitesine bakabilirsiniz. Gamze Sart resmi YouTube kanalından ise hem bu tarz videolara hem alanında uzman kişiler ile çekilmiş videolara hem de pek çok konu üzerine bilgilendirici ve eğitici videolar bulabilirsiniz.