WhatsApp

Blog

is-gorusmesinde-sorulacak-sorular-nelerdir

İş Görüşmesinde Sorulacak Sorular Nelerdir?

İnsan Kaynakları Departmanı mülakat sırasında adaylarda bazı hususlara dikkat etmektedir. Bu nedenle iş görüşmesinde sorulacak sorular önemlidir. Görüşme sırasında karşı tarafa söylediklerimizin yanı sıra vücut dilimizin anlattıklarının da önemli olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle kontrollü olmak ve vücut dilimizi doğru kullanmak gerekmektedir.

İnsan Kaynakları sorumlusu, mülakat sırasında kendisini net ifade edebilen ve dürüst cevaplar veren adaylara her zaman için olumlu bakacaktır. İş görüşmesi sırasında hangi eğitimin hangi üniversiteden alındığı, üniversite eğitimi sırasında neler yaşandığı ve eğitimin adaya neler kattığı konuları net bir biçimde anlatılmalıdır. Adayın işe girme konusundaki isteği ve bu isteğini gerçekleştirmek için daha önceki süreçte neler yaptığı da İnsan Kaynakları tarafından dikkate alınan konular arasındadır.

İş Görüşmesinde Sorulacak Sorular Nasıl Cevaplanmalıdır?

Sözlü mülakat soruları ve Cevapları işe girme sürecinde adayların merak ettiği konular arasındadır. Uluslararası faaliyet gösteren şirketlerde adayın dil yeterliliği sorgulanmaktadır. Dil yeterliliğine sahip olan adayların uluslararası şirketlerde iş bulma şansı daha yüksektir. Mülakat sırasında adaya yöneltilen diğer soru tipleri üniversite eğitim dönemine yönelik olabilir. Kişinin kendisini geliştirmek için üniversite döneminde neler yaptığına yönelik sorulara hazırlıklı olmak gerekmektedir.

Genellikle sıfır deneyimi olan adayların, üniversite eğitim dönemlerine ilişkin sorularla karşılaşabilecekleri göz ardı edilmemelidir. İş görüşmesinde sorulacak sorular eğitim sürecinde kişinin sosyal bir girişimde bulunup bulunmadığı, iş alanı ile ilgili herhangi bir projede yer alıp almadığı ve gelişim konusunda ne kadar çabaladığına yönelik olabilir. Bu sorular dürüst ve kendinden emin bir şekilde, net olarak cevaplanmalıdır.

İş Görüşmesinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Mülakatta sorulan en zor sorular kişiyi strese sokabilecek tarzda sorular olabilir. Mülakat sırasında stresle baş edebilmek önemlidir. Genellikle sektörle ya da sektörün dayandığı alanla ilgili sorulan akademik sorular zorlayıcı olabilmektedir. Bu soruların cevabı bilinmiyorsa dürüst bir şekilde sorunun cevabının bilinmediği karşı tarafa bildirilmelidir. Yeni mezun iş görüşmesi soruları ve Cevapları deneyimli bir aday kadar komplike olmayacaktır.

Bunun dışında, her sorunun cevabının da aday tarafından bilinmesi gerektiği yönünde bir zorunluluk da yoktur. Sadece alanla ilgili temel konuların bilinmesi, güncel gelişmelerden haberdar olunması ve gelişime açık bir yapıya sahip olunduğunun karşı tarafa aktarılması gerekmektedir. İş görüşmesinde sorulacak sorular tamamen adayın pozisyona uygunluğunun tespitine yönelik olmaktadır.

Konu hakkında daha detaylı bilgi almak için Aba Kariyer ile iletişime geçebilirsiniz. Ayrıca Doç. Dr. Gamze Sart’ın blog yazılarını takip edebilir, Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube kanalına abone olabilirsiniz.