WhatsApp

Blog

Kariyer Gelişimi İçin Neler Yapılabilir

Kariyer Gelişimi İçin Neler Yapılabilir

İyi bir kariyere sahip olmak için en başından itibaren bir yol haritası çizilmesi ve kariyer gelişimi için çaba sarf edilmesi gerekiyor. Rekabetin her zaman var olduğu iş dünyasında kariyer basamaklarını hızla çıkmak büyümenin ve gelişmenin sorumluluğunu üstlenmekten geçiyor. Tam da bu noktada kariyer gelişimi neler yapılabilir sorusu akıllara geliyor. Gelin, bu sorunun cevabına hep birlikte bakalım. 

Kendinize Rehberlik Edin 

Hedefinizin ne olduğunu, kariyerinizi neden geliştirmek istediğinizi ve varmak istediğiniz noktayı belirleyin. Bu durum gelişiminizi adım adım takip etmenizi, plan oluşturmanızı, memnun bir şekilde ilerlemenizi ve kendinizi yönlendirmenizi sağlar. Bunu kolaylaştırmak için görevinizi, vizyonunuzu ve hedeflerinizi bir kâğıda yazabilirsiniz.

Her Gün Bilmediğiniz Bir Şeyi Öğrenin 

Bildiğiniz konularda uzmanlaşmak son derece önemlidir. Bir konuda zayıf yönününüz kalmaması ve ilginizin olduğu alanda donanımlı olmak başarıyı beraberinde getiren bir olgudur. Bunun yanında bilmediğiniz konularda da öğrenmeye açık olmak ve yaptığınız veya yapmayı planladığınız bir işle ilgili yeni şeyler keşfetmek ilerlemenizi sağlayacaktır.

İstekli Olun

Kariyerinizi geliştirmek ve öne çıkmak için istekli olmak, birlikte çalıştığınız kişilerle uyum içerisinde olmak ve çaba sarf etmek gerekiyor. Konumunuza yeni avantajlar katmak için ofisinizde bir ihtiyaç olduğunda bu göreve talip olabilir ve değerinizi artırabilirsiniz. 

Kendinize Güvenin ve İtibarınızı Oluşturun 

Kendinize, becerilerinize, şimdiye kadar yaptıklarınıza, elde ettiğiniz başarılara ve bundan sonra yapacaklarınıza inanmak kariyer gelişiminiz için en kritik başarı faktörlerindendir.  Ayrıca, iş dünyasında ün sahibi olmak en değerli şeydir. Kendinizi tanıtmak ve isminizi duyurmak için konferanslara katılabilir veya uzman olduğunuz bir konu hakkında yazılar kaleme alabilirsiniz. 

Networkünüzü Genişletin 

Kariyerini ve bulunduğu konumu örnek aldığınız kişilere e-posta yollayabilir, onlarla sosyal iş ağları üzerinden bağlantı kurabilir veya konferanslara giderek yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Böylece yeni fikirler üretebilir, geniş networkünüz sayesinde iş birlikleri kurabilir, güçlü yanlarınızı gösterebilir ve profesyonelliğinizi ortaya koyabilirsiniz. Bu durum ikili ilişkileriniz ve sosyal becerilerinizin gelişimi için de önemlidir. 

Mentor Bulun 

Bilgi kaynakları ve kariyer rehberliği için birer akıl hocası olan mentorlar aradığınız deneyim ve başarıya sahip olan kişiler olarak sizin de kariyerinizi geliştirmenizde oldukça faydalı olacaklardır. 

Daha Fazla Okuyun ve Araştırın

Okumak ve araştırmak kariyer gelişimi için oldukça faydalıdır. Bir alanda her şeyi deneyimleyerek öğrenmek veya uzmanların yanında bulunma şansını elde etmek her zaman mümkün olmuyor. Bu noktada kitaplar, bloglar ve konu hakkında yapılmış araştırma yazılarını okumak uzmanlık sınırlarınızı aşmanızı sağlayacaktır. 

İş ve Özel Hayat Dengesi Kurun

Kariyer gelişimi ile sağlıklı ve dengeli yaşam arasında da güçlü bir bağ var. Bir gün geç saatlere kadar uyumadan çalışmak, bir sonraki gün fazla uyumanıza veya gününüzün dikkatinizi toplayamadan verimsiz geçmesine sebep olabilir. Bu nedenle motivasyonu sağlayan sosyal yaşamı da ihmal etmeden işlere gereken önemi vermek gerekiyor. 

Kaynaklar