0(212) 287 86 06 info@abakariyer.com

Meslek seçimi nasıl yapılır sorusu hayatımızın tamamına etki eden önemli bir sorudur aslında. Eğitim hayatımız kendimizi keşfetmek, yeteneklerimizi geliştirmek mühim bir dönemdir. Çocukluğumuzdan beri aldığımız okul öncesi ve okuldaki eğitimlerin tek bir amacı vardır “doğru mesleği seçebilmek”. Bu bağlamda çocukluk döneminde ve eğitim sürecinde ailelere büyük görev düşer.

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?Doğru Meslek Seçimi için Ebeveynler Neler Yapabilir?

Öncelikle çocukluğundan beri çocuğunuzla ilgilenerek çocuğunuzu tanımak çocuğunuzun ihtiyaçlarını ve yeteneklerini tespit etmek doğru meslek seçimi için bulunmaz bir altın kaynaktır. Çocuğunuzun istekleri ve yetenekleri onun kariyer hayatını başarılı ve mutlu bir şekilde sürdürebilmesi için oldukça önemlidir.

2-12 Yaş İçin Oyun Terapisinin Meslek Seçimi İçin Faydaları

2-12 yaş kariyer planı yapmak için erken görünebilir fakat çocuğunuzun yetenek ve kişilik gelişimi bu yaşlarda oturmaya başlamaktadır. Bu yaşlarda anne babayla olan iletişim bu gelişim sürecine oldukça büyük etki sağlamaktadır.

Oyun terapisi çocuğunuza meslekleri tanıtmak, çocuğunuzun yapabileceklerini ve sevdiği alanları anlamak için kullanılabilecek araçlardan birisidir. Bir yandan çocuğunuzun fiziksel, motor, dil, zihinsel, sosyal ve entelektüel gelişimlerini desteklerken diğer yandan bu alanlarda çocuğunuzla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Unutmamalı ki çocuğun yeteneklerinin yanı sıra neleri yapmaktan zevk aldığı da meslek seçiminde önemlidir. Hayatımızın neredeyse tamamını kapsayan iş hayatında mutlu olmak, mutlu bir hayat sürdürmek için ön koşullardan biridir.

  • Problem çözdüren, yaratıcı, sosyal etkileşim barındıran oyun aktivitelerinin çocuk gelişimi açısından etkisi oldukça yüksektir. Bu tip oyunlarla çocuğunuzun bilişsel gelişimini kontrol altına alabilirsiniz.
  • Tamir seti, yazar kasa, doktor malzemeleri vb. mesleki oyun araçları hem çocuğunuzun ilgi alanlarını tespit etmekte hem de bu meslek aktiviteleri içerisindeki çocuğunuzun olası sorunları nasıl çözdüğü konusunda mesajlar vermektedir.

Bu aktiviteler arasında çocuğunuzun hangisinden büyük zevk aldığını gözlemlemek ve bu oyunlardaki hangi aşamalardan hoşlandığını gözlemlemek meslek alanında çocuğunuzun ana ilgi alanlarını çözmenizde büyük kolaylık sağlayacaktır.

Örneğin:

-Çocuğunuz bozulan bir parçayı tamir etmekten zevk alıyorsa görsel ve matematiksel zekasının gelişmiş olduğu kanısına varılabilir.

-Bir şeyler anlatmaktan hoşlanıyorsa çocuğunuzun sözel alana ilgisi olduğunun kanısına varabiliriz.

-Doktorculuk oynamaktan hoşlanması empati yeteneğinin gelişmişliğinin bir göstergesi olabilir. Diğer insanlara yardım etmekten zevk aldığı anlamına gelebilir.

Oyun Terapisi ile ilgili daha detaylı bilgi almak için videomuza göz atabilirsiniz.

Ergenlik ve Ergenlik Sonrası Meslek Seçimi

Ergenlik ve ergenlik sonrası meslek seçiminde anne babanın çocukla karşılıklı interaktif bir şekilde meslek seçimi konusunda tartışması çocukların doğru ve kişiliklerine uygun seçimler yapmasını kolaylaştırır.

Meslek Seçimi Nasıl Yapılır? Ebeveyn Olarak Bu Dönemde Yapılması Gerekenler

-Çocuğunuza özellikle bir mesleği aşılamak yerine onun yetenekleri üzerinde konuşarak istediği mesleği kendisinin bulmasını sağlamak

-Çocuğunuzun kararlarına saygı duymak

-Her mesleğin zor, kolay ve eğlenceli yönleri vardır. Çocuğunuzla seçtiği mesleklerin zorluklarını tartışmak ve bu zorluklara rağmen yapacağı işten zevk alıp alamayacağı konusunda çıkarımlar yapmak

-Çocuğunuz istediği meslekleri belirlediğinde o meslekten insanlarla çocuğunuzun konuşmasını sağlamak

-Her ne kadar çocuğunuzla oldukça ilgili ve çocuğunuzu tanıyan bir ebeveyn olsanız da onun ve sizin keşfetmediğiniz daha bir çok yeteneği olabilir. Çocuğa kişilik ve kariyer testleri uygulamayarak sizin ve çocuğunuzun kendisi hakkında yeni fikirler edinmesini sağlamak

-Kariyer danışmanlarına ve psikologlara başvurarak çocuğunuzun daha doğru ve mutlu olabileceği kararlar vermesini sağlamak.

Meslek seçimi nasıl yapılır sorusunun cevabı kariyer planlaması için son derece önemlidir. Unutmayın: Çocuğunuzun yetenekleri dışında yaptığı işi sevmesi büyük önem arz etmektedir. Ebeveyn olarak meslek seçiminde özgürlük sağlamak çocuğunuzun başarısını arttıracaktır. İyi meslek diye bir şey yoktur, kişi ne yaparsa yapsın elinden geldiğinin en iyisini yaparsa o alanda başarılı ve iyi olur. Mutlu olunan ve yeteneklerimize uyan her türlü işte şüphesiz başarılıyızdır.

 

Open chat