0(212) 287 86 06 info@abakariyer.com

Her bireyin karakterini oluşturan, ona özel yetenekleri ve farkında olabildiği veya olamadığı potansiyelleri, güçleri vardır. Bireyler mesleklerinde genelde bu potansiyeli ortaya çıkarmak için iyi bir yoldur. İnsanlar yeteneklerini ortaya koymak, kullanmak daha sonrasında ise geliştirmek isteriz. Bu istediklerimizi genelde mesleklerimiz aracılığıyla yapmak isteriz. Sahip olduğumuz yetenekleri, potansiyelimizi ve eğitim hayatı boyunca öğrendiğimiz teknik bilgiler ile pekiştirerek ortaya çıkan tecrübeyi iş hayatında kullanırız. Doğru meslek seçimi, sahip olduğumuz tüm özellikleri en verimli şekilde kullanmamıza fırsat tanıyacağından yeteneğimize ve yapabileceğimiz işlere göre seçim yapmamız önemlidir. Bu sayede sevdiği işi meslek haline getirmiş insanlar mesleklerini severek yapıyor olacak ve üzerine sürekli bir şeyler katarak başarı merdivenlerini adım adım tırmanarak ilerleyecektir. Bireyler, sahip olduğu mesleği yapmanın verdiği mutluluk ve motivasyonunun yanında bir de kazanç sağlıyor olmak, ruh sağlığımız için önemli olan psikolojik doyumu elde etmiş olacaktır. Psikolojik doyuma ulaşmış bireylere maddi olarak bir zorunluluğunuz olmasaydı yine de çalışır mıydınız diye sorulduğunda alınan cevapların yaklaşık %85’i EVET’tir.

Doğru Mesleği Seçebilmek İçin İlk Önce Yapılması Gerekenler

Neleri yapmaktan hoşlanırım?

İlk olarak yeteneklerinizi keşfedin. Yetenekler, bireylerin hangi meslekte mutlu olacağını, hangi işi yapmaktan zevk alacağının göstergesidir. İlgi duyduğunuz alan sadece bir konu ile kalmamalı tamamen o dersten alacağınız eğitime duyduğunuz heves sürekli ise sizin bu alanda yeteneğinizin olduğu veya bu işlerde başarılı olacağınız anlamına gelmektedir. Etrafınızda bulunan çoğu insanın edebiyata, resime,müziğe ilgili vardır ama bu alanda yetenekli olacakları anlamına gelmez.  Bu yeteneğe sahip olmak için daha genel bir pencereden bakmak ve bu alanda kendinizden katabileceğiniz parçalar bulmanız gerekmektedir.

Kişilik özelliklerim, seçeceğim mesleğe uygun mu?

Peki karakteriniz yapacağınız mesleğe uygun mu? Daha içe kapanık bir insansanız iletişim fakültesi mezunu olmanız sizin yapacağınız meslekte başarılı olmanızın önüne geçebilir. Bireyselliği seven, problem çözmeyi seven, iletişimden uzak fakat yardım etmeyi seven bir bireyseniz teknik bölümler sizin daha başarılı bir birey olmanıza katkı sağlayabilir. Eğer dışa dönük iletişim kurmayı seven, sosyal çevresi geniş ve motivasyonunuzu insanlar üzerinden alan bir bireyseniz sizin pazarlama alanında, satış alanında, eğitim alanında başarılı olabileceğiniz anlamına gelebilir.  Mesleğinizi seçerken kendinizi iyi tanımanız gerekmektedir. Aksi halde yanlış meslek seçimleri sizin iş hayatındaki motivasyonunuzu sağlayamamanıza ve mutsuz olmanıza neden olabilir.

Doğru Mesleği Bulabilmek İçin Neler Yapılabilir?

Seçmeyi düşündüğümüz mesleklerin bize uygun olup olmadığına karar verebilmemiz için meslekler hakkında şu soruları yanıtlamanız gerekmektedir:
• Seçeceğiniz mesleğin çalışma ortamı sizi mutlu edecek mi?
• Alacağınız eğitimin süresi ve maliyeti?
• Ülkemizde ve dünya üzerindeki geçerliliği?
• Seçeceğiniz meslek için istenen fiziksel ve psikolojik özelliklere sahip misiniz?
• Mesleğinizin gelecekteki konumu? Kariyer yapabileceğiniz bir meslek mi?
• Eğitim aldığınız okuldaki rehber hocalarınızdan analiz yapmasını isteyebilirsiniz.
• Üniversite gezilerine katılabilir, eğitim alacağınız kampüsü görebilirsiniz.
• Meslek sahibi büyüklerinizle görüşebilir, meslekler hakkında sorular sorabilirsiniz.
• İlgilendiğiniz meslekler üzerindeki haberlerin takibini yapabilirsiniz.
• Eğitim alanında yayın yapan medya organlarını takip ederek mesleğinizle alakalı yazıları okuyabilirsiniz.
• Meslek sahibi olmak için alacağınız eğitimin ders programlarını inceleyebilirsiniz. Okuldaki öğretim görevlileri ile görüşebilirsiniz.

Mesleklerinde Mutsuz Bireylerin Yaptığı Hatalar

Ailenin isteği doğrultusunda meslek seçimi yapmak
• Sosyal çevrenizce popüler olan meslekleri seçmek
• Yeteneklerinizi ve karakterinizi önemsemeyerek sadece para kazanmak için meslek tercihi yapmak.
• Geleceği olmayan ama zamanında popüler olan meslekleri seçmek
• Sınav puanınıza göre rastgele bölüm seçmek ve okumak

Yeteneklerinize göre meslek seçmek ve hayat boyu sorumluluğunu taşıyacağınız bu kararda hata yapmamak için ABA Kariyer yanınızda. Meslek seçmiş ve işinizde mutsuz olmuşsanız, değiştirmek ve yeni bir hayata adım atmak için asla geç olmadığını unutmayın. ABA Kariyer olarak biz, ABA Psikoloji bünyesinde sizlere yetenek, zeka ve karakter testleri yapıyor; test sonuçlarınıza göre sizleri ilgi alanlarınıza yönlendiriyoruz. Unutmayın, meslek seçimi asla şansa bırakılmaması gereken bir konu. Hemen bizimle iletişime geçin.

Randevu almak için: 0541 389 23 88

 

Open chat