WhatsApp

Blog

Yetenek Yönetimi İle Üniversite Hayatında Bir Adım Önde Başlayın

Yetenek Yönetimi, özellikle üniversite çağındaki öğrenciler için ilgi alanlarını belirlemede önemlidir. Birçok yazımızda bu konuya detaylıca değinmiştik. Lise döneminde öğrenciler full konsantrasyon üniversite sınavlarına başarılı olmayı ve hayallerindeki üniversiteyi kazanmayı hedefliyorlar. Ancak bu süreçte sınavlar bittiğinde, üniversite seçimleri yapıldığında okul dönemi başladığında sudan çıkmış balığa dönebiliriz. Üniversiteye başladıktan sonra kafamıza pek çok soru takılabilir. ‘Bu bölümü seçtim ama ben gerçekten okumak istiyor muyum? Ben makine mühendisi olmak istiyor muyum?’ gibi sorular aklınıza gelebilir. Bu süreçte arkadaşlarınızla ya da çevrenizden bazı kişilerle görüşmeleriniz sonucunda fikir değişikliklerine bile gidebilirsiniz. Endişe etmemek gerek. Bu süreç gayet doğaldır.

İşte Yetenek Yönetimini bu ve bunun gibi durumlarda ne kadar önemli olduğunu anlıyoruz. Tabii ki beklentimiz üniversite kararı öncesinde tüm süreçlerin tamamlanması ve gerekli doğru yönlenmenin sağlanmasıdır. Ancak üniversiteye başladıktan sonra da bu gibi kaygılar yaşıyorsak, panik yapmadan çözümlemeye gitmek gerekiyor. Değişim her zaman yaşanabilir. Bu sebeple önce bulunduğunuz üniversitede kendinize zaman verin. Yani özellikle 3 aylık dönem önemlidir. Okula alışma sürecine zaman verin. Derslere girin ve çevrenizi iyi gözlemleyin buraya ait olup olmadığınızı görmek için kendinizi iyi dinleyin. Okulda bulunan kulüp çalışmalarına katılın, kendi alanınızla ilgili kariyer servisi ile çalışmalar yapın, gözlemleyin, söyleşilere katılın, konuşmalara katılın, bu gibi etkinliklerle networkunuzu genişletin.

Bu süreçte şunu unutmamak gerek; Üniversiteye gitme amacınız, ilerde seçtiğiniz alanda yetkinlik kazanmak içindir. Yani bu anlamda sadece bilgi edinmek için değil, sosyal, teknik ve bireysel anlamda yetkinlikleri tartmak ve kendinizi geliştirmek adına burada bulunduğunuzun bilincine varmanız en önemlisidir.

Yetenek Yönetimi ile ilgili merak ettiklerinizi Doç. Dr. Gamze Sart’ın YouTube videosu’ndan öğrenebilirsiniz.