0(212) 287 86 06 info@abakariyer.com

Günümüzde kariyer planlama konusu, eski dönemlere kıyasla farklı bir boyuta taşınmış durumda. Bireyler, dijitalleşen iş dünyasında var olabilmek için farklı yeteneklerle “hayat boyu gelişim” sürecine girerlerken bu yeni gereksinimler hem şirketlere hem de çalışanlara önemli avantajlar sunuyor. Bu noktada İnsan Kaynakları departmanlarının işe alım ve mevcut personel yönetimi konusunda da farklı ve yeni nesil yöntemleri benimsediğini belirtmekte fayda var. Bu sebeple kariyer planlaması yapmadan önce İnsan Kaynakları departmanlarının bu konuya bakış açısını anlayabilirsek konuyu çok daha net bir şekilde anlayabiliriz.

Dijital iş dünyasının gereksinimleri doğrultusunda hareket eden İnsan Kaynakları departmanları, hazırladıkları iş ilanları ile şirketin kadrosunu geliştirmek için çaba sarf etseler de bu tarz personel ihtiyaçlarını ilk etapta içeriden çözmeyi tercih ediyorlar. Buradan hareketle ihtiyaçları belirleyen İnsan Kaynakları, şirket içerisinde oluşturulan yetenek havuzundan yararlanarak ihtiyaçları karşılamaya gayret ediyorlar. Doğru yeteneklerin tespit edilmesinin ardından, seçilen yetenekli personellere yeni iş modelinin gereksinimleri düzenlenen eğitim programları ile sistematik bir şekilde aktarılıyor. Günümüzde birçok şirketin kültür haline getirdiği bu yapı, personellerin uzmanlıklarıyla ilgili (ya da çapraz disiplinler) sahip oldukları bilgileri sürekli güncel tutmalarına da olanak sağlıyor.

ŞirketKültürü ve Kemikleşen Yapılar

İhtiyaç duyulan yeteneklere sahip personeli şirket içerisinde bulamayan İnsan Kaynakları departmanları, yeni iş alım süreçlerinde de şirket kültürü çerçevesinde hareket ederek yapılarını güçlendiriyorlar. Belirli çizgiler dahilinde yapılan personel adımları, şirket içerisindeki kalifiye personel sayısını da önemli ölçüde artırarak şirketin sahip olduğu kültüre de önemli katkı sağlıyor. Bu sebeple çalışanların kariyerlerini planlarken belirli bir kültür yaratabilmiş şirketlerle hareket etmeleri kendi kariyerleri açısından büyük öneme sahip.

Bunun yanı sıra işten ayrılma, hastalık ya da benzer olumsuz senaryolarda birbirini yedekleyebilen yetenekte ekip arkadaşları sayesinde iş akışının sorunsuz bir şekilde ilerlemesi, şirket kültürü oluşturmanın bir diğer artısı olarak dikkat çekiyor.

Daha Karmaşık, Daha Kolay

Kariyer planlama konusuna bireyler özelinde devam edersek, az önce de belirttiğimiz gibi hayat boyu öğrenim sürecinin önemini görebiliriz. Bireyler, yeni dijital dünyanın ihtiyaçları doğrultusunda kendilerini geliştirirken, bu sayede kariyerlerini diledikleri yönde şekillendirebiliyorlar.

İş dünyasını ve gelişen eğilimleri takip edecek personeller, sahip oldukları yetenekleri de geliştirme imkanı yakalıyorlar. Kariyer planlaması için olmazsa olmaz olan bu süreç, personellerin kendilerini farklı disiplinlerle de kariyerlerini sağlam temeller üzerine kurabiliyorlar.

Diğer Yazılarımız;

Open chat